SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Dofinansowanie zakupu e-auta. Można już składać wnioski

fot. Pixabay

Od dzisiaj można składać wnioski w programie dofinansowania zakupu samochodu elektrycznego „Mój elektryk”. Na wsparcie prywatnych zakupów przeznaczono 100 milionów złotych. Z dotacji mogą skorzystać osoby, które już kupiły e-auto. Warunek, które trzeba spełnić, to zakup nowego pojazdu po 1 maja 2020 roku. Za kilka tygodni zapowiedziano uruchomienie naboru dla przedsiębiorców.

Celem programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) „Mój elektryk” jest redukcja niskiej emisji pochodzącej z aut spalinowych i odmłodzenie floty pojazdów poruszających się po polskich drogach. Dlatego program uwzględnia zarówno zakup, jak i leasing pojazdów. Program ma też wymiar społeczny – upowszechnienie aut zeroemisyjnych.

Pół miliarda złotych na projekt

Obecna odsłona programu „Mój elektryk” swój kształt zawdzięcza zeszłorocznemu pilotażowi, który niestety ze względów proceduralnych okazał się klapą. Wykorzystano niewielki procent budżetu, a podpisywanie umów ciągnęło się miesiącami. Organizatorzy programu deklarują, że wyciągnęli wnioski i skorzystali z doświadczeń programu „Mój prąd”.

Osoby fizyczne mogą dostać dotacje na e-auta o cenie nieprzekraczającej 225 tys. zł. Nabywcy z KDR nie muszą się martwić limitem cenowym, otrzymają też wyższą dotację — 27 tys. zł. Nabywcy bez karty 18750 zł. Uruchamiany przez NFOŚiGW nabór wniosków dla osób fizycznych będzie trwał do 30 września 2025 r. albo do wyczerpania środków (100 mln zł) przeznaczonych na ten cel. Na realizację całego programu „Mój elektryk” przeznaczono w tym roku pół miliarda złotych w formie bezzwrotnych form dofinansowania.

Wnioski można składać poprzez Generator Wniosków o Dofinansowanie (GWD). – Dofinansowanie dla nabywców indywidualnych będzie przyznawane na zasadzie refundacji części poniesionych kosztów zakupu auta. Aby ją uzyskać, wystarczy przedstawić fakturę zakupu i przejść kilka prostych kroków w formularzu online – podkreśla wiceprezes NFOŚiGW Artur Lorkowski.

Będą kolejne odsłony programu

NFOŚiGW zapowiada już kolejne odsłony programu. Jeszcze w lipcu b.r. ruszy procedura wyboru banków, które będą dystrybuowały dopłaty do leasingu. To umożliwi uruchomienie dofinansowania także dla przedsiębiorców na więcej niż jeden pojazd. Wysokość dotacji uzależniona zostanie od rodzaju auta i przewidywanego przebiegu.

Dofinansowanie zakupu pojazdów dostawczych kategorii N1 wyniesie nawet 70 tys. zł. Warunkiem będzie zadeklarowanie średniorocznego przebiegu powyżej 20 tys. km. Na dopłaty do umów leasingu elektryków firmowych trafi 400 mln zł. Finansowanie obejmie także inne kategorie pojazdów oraz różnego typu instytucje. Program będzie realizowany do 2026 r., ostatnie umowy będą podpisywane do 31 grudnia 2025 r. Wypłata środków nastąpi maksymalnie do 30 czerwca 2026 r.

Z ponad 13 tys. zarejestrowanych w Polsce samochodów w pełni elektrycznych (BEV) ponad 1/3 zarejestrowana jest na Mazowszu. To rekordowy wynik.

Czytaj też:

Olefin III. „To największa inwestycja petrochemiczna w Europie”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone