Wiadomości
Udostępnij:
Mieszkańcy Warszawy nie zarabiają już najwięcej. Stolica w rankingu GUS na trzecim miejscu!
-
22.05.2023 18:21
-
Aktualizacja: 08:01 23.05.2023
Jak podał Główny Urząd Statystyczny, najlepiej zarabiają mieszkańcy Krakowa, który zdetronizował Warszawę. Średnie wynagrodzenie w marcu wyniosło tam ponad 10 tysięcy złotych (10 052). Warszawa w zestawieniu jest na trzecim miejscu za Gdańskiem - średnio mieszkańcy stolicy zarabiają 9 490 złotych - to o 12 proc. więcej niż rok temu
- W stolicy statystyki zaniżają poszczególne sektory np: gastronomia - informuje Marcin Kałuski z Warszawskiego Urzędu Statystycznego. - Wynagrodzenia niższe niż przeciętne w sektorze przedsiębiorstw w Warszawie notowano przede wszystkim w zakwaterowaniu i gastronomii o 32 proc., a także w administrowaniu i działalności wspierającej o 31 proc. - wyjaśnia.
- Niektóre przedsiębiorstwa poszły za to w górę - dodaje Kałuski. - Wzrost przeciętnego wynagrodzenia brutto odnotowano w sekcjach obsługi rynku nieruchomości o 22 proc. oraz w działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej o 18 proc. Stosunkowo najlepiej zarabiały osoby, które pracowały w informacji i komunikacji - wyjaśnia.
Ich wynagrodzenia były o 47 procent wyższe niż średnia. Dane zostały zestawione z sytuacją przedsiębiorstw rok do roku.
Będzie stabilizacja w zatrudnieniu
Jak podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny, przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu 2023 r. wyniosło 7430,65 zł, co oznacza wzrost o 12,1 proc. rdr. Zatrudnienie w tym sektorze rdr wzrosło o 0,4 proc.
Sebastian Sajnóg z Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwrócił uwagę, że wzrost zatrudnienia spowolnił w kwietniu; w marcu było to 0,5 proc. - Równocześnie wynagrodzenia stale rosną w dwucyfrowym tempie, chociaż ich siła nabywcza wciąż maleje - wskazał analityk. PIE przewiduje, że trend ten odwróci się w drugiej połowie roku wraz ze spadkiem inflacji.
Sajnóg zauważył, że liczba osób zatrudnionych znajduje się obecnie na historycznie najwyższym poziomie. - Spowolnienie gospodarcze zahamuje przestrzeń do dalszych wzrostów. W kolejnych miesiącach zobaczymy stabilizację zatrudnienia na ubiegłorocznych poziomach - stwierdził. Dodał, że będzie to związane także z efektem bazy statystycznej – "w 2022 r. znacznie rosło zatrudnienie uchodźców z Ukrainy, podczas gdy obecnie obserwujemy jego spadek".
W ocenie eksperta w kolejnych miesiącach wzrost wynagrodzeń prawdopodobnie będzie niższy. - NBP wskazuje, że podwyżki w horyzoncie kolejnych trzech miesięcy planuje wciąż 46,5 proc. przedsiębiorstw. Rok temu było to 48,1 proc. - przypomniał. Według niego w rezultacie tempo wzrostu wynagrodzeń w kolejnych miesiącach oscylować będzie w okolicach 10 proc.
Czytaj też: Rodzice skarżą się na ograniczenia akcji Lato w Mieście w Warszawie
Źródło:
Autor:
RDC /AA