SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Prokuratura wszczęła śledztwo ws. wycieku oleju do Narwi

Różan, akcja oczyszczania Narwi po wycieku oleju z elektrowni w Ostrołęce/fot. PAP/Mateusz Marek

Jest prokuratorskie śledztwo w sprawie zanieczyszczenia Narwi po wycieku oleju z elektrowni w Ostrołęce. Do zdarzenia doszło w sobotę. Ze wstępnych ustaleń wynika, że do rzeki dostało się około 600 litrów substancji. W niedzielę służby poinformowały o całkowitym oczyszczeniu wody.

Informację o wszczęciu śledztwa przekazała w rozmowie z RDC rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce Elżbieta Edyta Łukasiewicz. – Wstępnie z elektrowni wyciekło około trzech metrów sześciennych oleju turbinowego, ale do Narwi dostało się jedynie 20 procent – mówi rzeczniczka.

Przeprowadzono już oględziny chłodnicy. Gromadzona jest też dokumentacja z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, straży pożarnej i elektrowni. Planowane jest przesłuchanie świadków.

Bez zagrożenia

W związku z sobotnią awarią, nie ma sygnałów o zagrożeniu dla mieszkańców. Jak informuje WIOŚ, żadna z okolicznych gmin nie zgłaszała ujęć wody prosto z rzeki. – Sprawdzamy dokumentację w spółce – mówi Krzysztof Gołębiewski z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. – Chcemy ostatecznie zweryfikować ilość substancji – zaznacza.

WIOŚ pobrał próbki wody z Narwi, wyniki mają być znane za kilka dni. W Ostrołęce działa sztab kryzysowy. To kolejna tego typu awaria w ostatnich miesiącach.

Czytaj też:

Olej, który wyciekł z elektrowni w Ostrołęce został zebrany z Narwi

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone