SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Rocznica Bitwy Warszawskiej 1920. Program specjalny Radia dla Ciebie

fot RDC

Radio dla Ciebie przygotowało specjalny program z okazji 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920. Audycję z Ossowa prowadzi Piotr Majewski. Zapraszamy do słuchania!

W dniach 13–15 sierpnia 1920 roku na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Określana mianem „Cudu nad Wisłą” i uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem. W 101. rocznicę wydarzenia Radio dla Ciebie nada specjalny program z Ossowa. Początek o godzinie 10:00. Gośćmi Piotra Majewskiego będą:

10:00 – Katarzyna Rutkowska – dyrektor Powiatowego Centrum Kultury Fabryczka i Karol Szyszko – rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Wołominie

Około 10:22 do rozmowy dołączył Andrzej Jastrzębski – chorąży Kawalerii Ochotniczej, uczestnik rekonstrukcji.

10:35 – Andrzej Michalik –  współzałożyciel Stowarzyszenia Miłośników Kawalerii im. 11. Pułku Ułanów Legionowych, od 2000 r. Stowarzyszenia Miłośników Kawalerii im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich, od 2004 r. główny organizator rekonstrukcji Bitwy Warszawskiej 1920 r .w Ossowie.

12:35 – prof. dr hab. Wiesław Jan Wysocki – historyk, kierownik Katedry historii XIX i XX wieku na Wydziale Nauk Historycznych UKSW, prezes Instytutu Józefa Piłsudskiego w Warszawie, autor ponad 70 książek i opracowań o tematyce historycznej.

10:51 Aleksandra Grabińska – historyczka, prowadząca na pikniku warsztaty tworzenia słowiańskich „Lalek – motanek”.

O godzinie 13:00 specjalne wydanie audycji „Historie z szuflady”. Wojciech Marczyk będzie rozmawiał z doktorem Krzysztofem Jabłonką m.in. o polskich i sowieckich dowódcach, polskich ochotnikach w Bitwie, dowódcach pochodzących z różnych armii, przebiegu Bitwy na przedpolach Warszawy oraz roli marszałka Józefa Piłsudskiego i gen. Tadeusza Rozwadowskiego.

Relacje z obchodów z Ossowa również w wiadomościach Radia dla Ciebie.

Radia dla Ciebie można słuchać w Warszawie na 101 FM, w pasmach lokalnych oraz online na www.rdc.pl/rdcplayer.

Blisko 100 wydarzeń kulturalnych

W obchody 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej zaangażowane jest przede wszystkim Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, otwarte rok temu, w przeddzień 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej i współprowadzone przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. W sobotę, 14 sierpnia placówka zorganizowała warsztaty rodzinne pod nazwą „Gaz do dechy”, w trakcie których rodzice wraz z dziećmi budowali model samochodu pancernego. W sobotę i niedzielę na terenie muzeum trwać będzie prezentacja 1 Brygady Pancernej im. gen. Tadeusza Kościuszki – zobaczyć będzie można m.in. transporter opancerzony Rosomak oraz czołg Leopard.

W dniach 13-15 sierpnia w Teatrze Dramatycznym w Warszawie będzie można obejrzeć musicalowy portret jednego z ojców niepodległości Ignacego Paderewskiego. Na scenie Dramatycznego zagoszczą aktorzy Teatru Muzycznego w Poznaniu, którzy opowiedzą historię polityka, premiera, kompozytora i pianisty.

Z kolei w Miejscu Spotkań w warszawskich Łazienkach Królewskich w dniach 14-19 sierpnia odbędą się pokazy VR filmu „Wiktoria 1920”. Film „Wiktora 1920”, zrealizowany w technologii Cinematic VR, przypomina, z jakimi przeciwnościami musieli mierzyć się polscy żołnierze i wywiadowcy, ale też pokaże, co mogło wpłynąć na wyniki bitwy.

Niedzielne obchody rozpoczną się od spacerów po Sulejówku przygotowanych we współpracy z Towarzystwem Krajoznawczym Krajobraz i wolontariuszami muzeum, a dzień uświetni koncert patriotyczno-wojskowy w wykonaniu Ferajny Hoovera (plac muzealny, godz. 16), przygotowany wraz z Biurem Programu „Niepodległa”. W Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie odbędzie się piknik „Zostań Żołnierzem” organizowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej, a wieczorem (godz. 19:20) na Placu Piłsudskiego będzie można wziąć udział we „Wspólnym śpiewaniu pieśni 1920”.

Wydarzenia upamiętniające Bitwę Warszawską odbędą się w całym kraju. 13-14 sierpnia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezentowane zostaną eksponaty związane ze Świętem Wojska Polskiego, w tym m.in. zabytek odnaleziony w trakcie badań archeologicznych na Westerplatte. W Wielkopolskim Muzeum Wojskowym aż do 17 października oglądać będzie można pokaz „Pełna chwały i męstwa działalność bojowa…” upamiętniający udział żołnierzy wielkopolskich w wojnie polsko-bolszewickiej.

W 101. rocznicę zwycięskiej dla Polaków bitwy o godz. 12:30 na błoniach Ossowa Starostwo Powiatowe w Wołominie organizuje rekonstrukcję Bitwy Warszawskiej. Więcej o tym TUTAJ.

Czytaj też:

Mazowsze upamiętni rocznicę Bitwy Warszawskiej. Sprawdź program

Rocznica Bitwy Warszawskiej. Obchody w Ossowie i Wołominie

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone