SŁUCHAJ ONLINE
MENU

B. Spychalski: szczyt bliskowschodni nieprzypadkowo odbywa się w Polsce

fot. RDC

Prezydent otworzy konferencję bliskowschodnią w Warszawie. Nie będzie jednak uczestniczył w rozmowach – rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy Błażej Spychalski wyjaśnił na antenie RDC rolę głowy państwa w zbliżającym się szczycie. W rozmowie z Michałem Kolanką poruszył również temat wprowadzenia żałoby narodowej po śmierci byłego premiera Jana Olszewskiego.

Prezydent, jako gospodarz kraju, w którym konferencja się odbywa, przywita gości i wygłosi przemowę. Nie będzie jednak w uczestniczył w szczycie. Interesy Polski będzie reprezentowała strona rządowamówił Spychalski w audycji „Polityka w południe”.

Przypomnijmy – do Warszawy przyjadą m.in. wiceprezydent USA Mike Pence, sekretarz stanu Mike Pompeo i premier Izraela Benjamin Netanjahu. Głównym tematami szczytu będą relacje izraelsko-palestyńskie oraz wzrost wpływów Iranu w regionie.

Konferencja została zorganizowana w Polsce nieprzypadkowo – przekonywał rzecznik prezydenta. – Skoro jesteśmy jednym z 25 najbardziej rozwiniętych krajów świata, nasza pozycja międzynarodowa jest coraz wyższa, to musimy brać również odpowiedzialność za to, co dzieje się na świecie, wpływać na deeskalację konfliktu tam, gdzie się pojawi – dodał.

Do bojkotu konferencji w Warszawie – kraje arabskie – wezwał szef palestyńskiej dyplomacji Rijad al-Maliki. Nazwał ją „spiskiem wymierzonym w sprawę palestyńską”. Szczyt odbędzie się w dniach 13-14 lutego.

Żałoba narodowa

Rzecznik prezydenta w rozmowie z Michałem Kolanką odniósł się również do kwestii wprowadzenia żałoby narodowej po śmierci byłego premiera Jana Olszewskiego.

Spychalski zdradził, że decyzja zapadnie prawdopodobnie w poniedziałek. – Żałoba będzie trwała więcej niż jeden dzień – mówił Spychalski. – Z całą pewnością premierowi należy się hołd za jego dokonania – zaznaczył.

Ogłoszenie żałoby wymaga kontrasygnaty Mateusza Morawieckiego. W poniedziałek dokument będzie przesłany do kancelarii premiera.

Jan Olszewski, były premier i obrońca opozycjonistów w procesach politycznych zmarł w czwartek wieczorem w wieku 88 lat.

Czytaj też:

Bliskowschodni szczyt. Zamknięte ulice i zmiany w komunikacji

Księga kondolencyjna po śmierci Jana Olszewskiego w Kancelarii Premiera

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone