SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Pierwszy stopień alarmowy ALFA w stolicy. Wzmożone kontrole

fot. PAP/Rafał Guz

13-14 lutego w Warszawie odbywa się międzynarodowe spotkanie ministrów poświęcone bezpieczeństwu na Bliskim Wschodzie. W związku z tym premier Mateusz Morawiecki wprowadził w mieście stopień alarmowy ALFA oraz BRAVO-CRP.

Stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb i administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności. Wprowadzenie stopnia ALFA ma charakter ogólnego ostrzeżenia. Jest to najniższy, w czterostopniowej skali, stopień alarmowy określony w ustawie antyterrorystycznej.

Wzmożone kontrole

ALFA oznacza, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonej kontroli miejsc użyteczności publicznej i dużych skupisk ludzi. „Dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ważne są informacje o wszelkich niepokojących sytuacjach. Informacje można przekazywać na alarmowe numery 112 i 997. Prosimy zwracać szczególną uwagę na wszelkie nietypowe sytuacje np.: dziwnie zachowujące się osoby, pozostawiony w miejscach publicznych bagaż oraz samochody (zwłaszcza ciężarowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń” – zaapelowała na Twitterze w środę rano KSP.

Stopień alarmowy BRAVO-CRP (drugi w czterostopniowej skali dot. bezpieczeństwa teleinformatycznego), który obowiązuje w Warszawie jest wprowadzany w razie zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym dotyczącego systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów teleinformatycznych wchodzących w skład infrastruktury krytycznej albo w przypadku wystąpienia takiego zdarzenia.

Stopnie alarmowe wprowadza, zmienia i odwołuje premier po zasięgnięciu opinii ministra spraw wewnętrznych i szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Czytaj też:

Wzmożone kontrole na mazowieckich lotniskach. Powodem konferencja ONZ

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone