Co zrobić z nadmiarem jedzenia po świętach? „Zamiast wyrzucać lepiej się podzielić”

  • 01.04.2024 12:39

  • Aktualizacja: 09:03 02.04.2024

Według danych Banków Żywności każdego roku w polskich domach marnuje się cztery miliony osiemset ton jedzenia. W Radiu dla Ciebie sprawdziliśmy, co zrobić z nadmiarem posiłków po Świętach Wielkanocnych. Twórcy jadłodzielni, czyli wspólnych lodówek ustawionych w wielu miastach Polski, zachęcają, aby się podzielić żywością.  W całej stolicy funkcjonuje już ponad 45 takich punktów. 

Nadmiar jedzenia po Świętach Wielkanocnych? Potrawy lub produkty można zanieść od jadłodzielni. To specjalnie przygotowane punkty, z których skorzystać można zarówno, gdy chcemy pozbyć się niepotrzebnej żywności lub kiedy brakuje nam jedzenia.

Nasz reporter Mikołaj Cichocki zapytał mieszkańców Warszawy, czy wiedzą, jak postąpić z pozostałymi po świętach potrawami.

Czym jest jadłodzielnia?

 O idei jadłodzielni mówi w rozmowie z RDC założycielka Foodsharing Warszawa Agnieszka Bielska.

To jest świetna inicjatywa, bo można nawet przynieść pół paczki makaronu. Chodzi o to, że jeżeli nie dam rady tego zjeść, ale wiem, że produkt jest dobry, to mogę przyjść i go zanieść. Tak naprawdę taką jadłodzielnię można założyć na swojej klatce, na swoim osiedlu — zaznacza Bielska.

W całej stolicy funkcjonuje już ponad 45 takich punktów. 

Jak korzystać z jadłodzielni?

Rzeczniczka warszawskiego ratusza Monika Beuth podkreśla, że zostawiając jedzenie warto przestrzegać kilku zasad.

Należy opisać potrawę, którą umieszcza się w takiej lodówce w szczelnie zamkniętym pojemniku i podać datę, do której jedzenie będzie dobre do spożycia.

W miarę możliwości podajmy skład potrawy, bo pamiętajmy o tym, że sporo osób jest uczulonych lub nie toleruje pewnych pokarmów — dodaje rzeczniczka.

Według danych Banków Żywności każdego roku w polskich domach marnuje się cztery miliony osiemset ton jedzenia.

Czytaj też: Suto zastawione stoły na Wielkanoc. Jak poradzić sobie ze świątecznym przejedzeniem?

Źródło:

RDC/IAR

Autor:

Mikołaj Cichocki/DJ

Kategorie: