SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Żużlowa GP: Maciej Janowski drugi w Warszawie, wygrana Woffindena

fot. flickr.com

Maciej Janowski, podobnie jak przed rokiem, zajął drugie miejsce w Grand Prix Polski, pierwszej rundzie mistrzostw świata w jeździe na żużlu. Zwyciężył Brytyjczyk Tai Woffinden, który w Warszawie powtórzył sukces z 2016 roku.

Na najniższym stopniu podium stanął ubiegłoroczny zwycięzca z Warszawy Szwed Fredrik Lindgren, a ostatnie miejsce w finale zajął Rosjanin Artiom Łaguta.

Organizatorzy poinformowali, że na PGE Narodowym zasiadło 55 tys. widzów, co jest rekordem frekwencji w historii cyklu GP.

Disco polo zamiast rocka

Warszawa po raz czwarty gościła najlepszych żużlowców świata, ale po raz pierwszy trybuny wypełniły się niemal do ostatniego miejsca. Miłośnicy żużla z całego kraju z pewnością nie żałowali przyjazdu do stolicy, bo obejrzeli ciekawe zawody, chociaż Polakom kolejny raz nie udało się tu zwyciężyć. Zaskoczyć mogła oprawa muzyczna – zamiast towarzyszących zazwyczaj speedwayowi utworów rockowych, tym razem rozbrzmiewało disco polo.

Zanim jednak zawodnicy wyjechali na tor, widzowie chwilą ciszy uczcili pamięć zmarłego niedawno wielokrotnego indywidualnego i drużynowego mistrza świata Nowozelandczyka Ivana Maugera.

Pech obrońcy tytułu

Turniej rozpoczął się pechowo dla broniącego tytułu Jasona Doyle’a, który w pierwszym wyścigu został wykluczony za spowodowanie upadku Przemysława Pawlickiego. Później Australijczyk został jeszcze zdyskwalifikowany za dotknięcie taśmy na starcie i te straty punktowe okazały się zbyt duże, aby awansować do półfinału.

…i byłego mistrza świata

Kolejnym pechowcem okazał się były mistrz świata Nicki Pedersen. Duńczyk w swoim przedostatnim starcie w rundzie zasadniczej przez nikogo nieatakowany uderzył w bandę i wprawdzie o własnych siłach wrócił do boksu, ale wyraźnie bolała go prawą dłoń i wycofał się z zawodów.

Awans trójki

Z piątki Polaków do półfinałów udało się awansować Patrykowi Dudkowi, Janowskiemu i Bartoszowi Zmarzlikowi. Jednego punktu zabrakło startującemu z „dziką kartą” Krzysztofowi Kasprzakowi, a zaledwie trzy oczka w pięciu startach uzbierał Pawlicki. Najlepszy po rundzie zasadniczej był ubiegłoroczny zwycięzca warszawskiego turnieju Lindgren.

Z pierwszego półfinału do czołowej czwórki awansował Janowski, natomiast odpadł Dudek. Chwilę później, mimo ambitnej walki, z turniejem pożegnał się Zmarzlik.

Najciekawsze na koniec

Finałowymi rywalami Polaka byli Lindgren, Łaguta i Woffinden. Ostatni wyścig był najciekawszy w całych zawodach. Janowski początkowo został na starcie, ale później mijał kolejnych rywali. Przez moment nawet prowadził, ale dał się wyprzedzić brytyjskiemu koledze z Betard Sparty Wrocław i podobnie jak rok temu zajął drugie miejsce. Woffinden natomiast po raz drugi triumfował na PGE Narodowym.

Kolejny turniej GP odbędzie się 26 maja w Pradze.

 

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone