SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Zmarła dziennikarka Zuzanna Czajkowska. Miała 86 lat

1 marca, w wieku 86 lat, zmarła red. Zuzanna Czajkowska – polska dziennikarka, urodziła się w Warszawie w rodzinie o tradycjach patriotycznych, związanej  m.in. z XIX- wiecznym pisarzem Michałem Czajkowskim (Sadyk Pasza).

Ojciec Aleksander Czajkowski był w przedwojennej Polsce cenionym handlowcem i przedstawicielem francuskiej firmy Guerlain. W wieku 13 lat brała udział w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie  studiowała na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego; wówczas pracowała w Teatrze Polskim, tańcząc i śpiewając na jego scenie. Jesienią 1950 roku aresztowana w Białymstoku, miejscu powojennego osiedlenia i skazana w procesach politycznych (wyroki unieważniono w 1989 roku).

Pracę dziennikarską rozpoczęła w czerwcu 1952 roku debiutem w białostockiej mutacji „Życia Warszawy”. W latach 1952- 1980 pracowała w „Słowie Powszechnym”, początkowo w oddziale białostockim, a od 1954 r. jako reporterka, redaktor działu kulturalnego, recenzentka muzyczna m.in. konkursów Chopinowskich, publicystka, autorka licznych wywiadów w jęz. niemieckim, francuskim, angielskim. Od 1981 roku w „Tygodniku Solidarność”. Nagrody m.in.: „Filmu” i „Kierunków”, nagroda i dyplom od wydawcy „Słowa Powszechnego”, nagrodę SDP i Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, dyplom i medal od SDP za 25 lat pracy dziennikarskiej.

Jej działalność dziennikarska i literacka obejmuje wszechstronną problematykę kultury, zwłaszcza muzyki. Książki – „W kręgu Eugenii i Zbigniewa Troczewskich”, pierwszy polski przekład musicalu „Phantom of the Opera” A. W. Webera, „Bal na Piccadilly”. Od 2000 r. pisała scenariusze do wielu koncertów o tematyce patriotycznej i religijnej , m.in. dla Małej Opery.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone