SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Władze szpitali tymczasowych komentują słowa wiceministra

Szpital tymczasowy w Radomiu/fot. Totalizator Sportowy

Gotowość w Siedlcach, zaskoczenie w Radomiu. Władze szpitali tymczasowych na Mazowszu komentują słowa wiceministra zdrowia Waldemara Kraski o aktywacji placówek covidowych w październiku. Obecnie jedynym działającym szpitalem dla pacjentów z koronawirusem w regionie jest Szpital Południowy w Warszawie.

KORONAWIRUS NA MAZOWSZU. ZOBACZ MAPĘ ZAKAŻEŃ

ZOBACZ MAPĘ PUNKTÓW SZCZEPIEŃ PRZECIW COVID-19 NA MAZOWSZU

Szpital tymczasowy w Siedlcach może wznowić swoją działalność w ciągu dwóch tygodni – zapewnia prezes lecznicy. Placówka podczas trzeciej fali epidemii COVID-19 działała przy Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim.

Jesteśmy w pełnej gotowości – mówi szef MSW w Siedlcach Marcin Kulicki. – Tam nic nie zostało zmienione. Szpital tymczasowy funkcjonuje na bazie oddziału pulmonologicznego, więc uruchamiając szpital tymczasowy zawieszamy działanie oddziału i przesuwamy pulmonologów do pracy w szpitalu tymczasowym. Podstawowa baza medyczna jest – dodaje.

W szpitalu tymczasowym w Siedlcach jest przygotowanych 100 miejsc, w tym 10 tzw. respiratorowych.

W Radomiu czekają na informację

My o niczym nie wiemy – tak z kolei zapowiedź wiceministra zdrowia Waldemara Kraski o wznowieniu działania szpitala tymczasowego w Radomiu komentuje wiceprezydent miasta Jerzy Zawodnik.

Ani z ministerstwa zdrowia, ani od wojewody nie otrzymaliśmy oficjalnej informacji. Czekamy na takową – mówi Zawodnik.

Zastępca prezydenta Radomia dodaje zarazem, że placówka przy Narutowicza w krótkim czasie może być gotowa do ponownego działania. – Sprzęt, który został zakupiony i zdeponowany w tym konkretnym miejscu – jest, nic tam się nie zmienia. Trzeba tylko otworzyć drzwi i przyjmować pacjentów. Jedyne, co trzeba wykonać, to oczywiście zatrudnić personel – tłumaczy Zawodnik.

Stąd apel władz miasta do resortu zdrowia i wojewody, aby jak najszybciej oficjalnie poinformować ratusz o dacie uruchomienia szpitala tymczasowego.

Minionej doby na Mazowszu potwierdzono 107 przypadków koronawirusa. Zmarła jedna osoba z COVID-19. Więcej danych TUTAJ.

Waldemar Kraska: otwarcie szpitali w ciągu kilkunastu dni

W poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przekazał w rozmowie z Radiem dla Ciebie, że w ciągu najbliższych kilkunastu dni szpitale tymczasowe w Siedlcach i Radomiu mogą wznowić działalność. Ma to związek z rosnącą liczbą zakażeń i hospitalizacji z powodu COVID-19.

Już w tej chwili widzimy, że Szpital Południowy, który jest buforem dla Warszawy i Mazowsza, wypełnia się. Prawdopodobnie w ciągu najbliższych kilkunastu dni uruchomione zostaną szpitale w Radomiu i Siedlcach – mówił Kraska.

Na Mazowszu jedynym działającym obecnie szpitalem przeznaczonym dla pacjentów z COVID-19 jest Szpital Południowy na warszawskim Ursynowie. Według danych na poniedziałek, w placówce leczonych jest 81 osób, z których 12 wymaga opieki respiratorowej. Władze lecznicy przekonują, że docelowo będą w stanie zapewnić 300 łóżek dla zakażonych SARS-CoV-2.

Szpital tymczasowy w Radomiu zaczął funkcjonować 20 marca tego roku, został wygaszony na początku lipca. Placówka działała przy ul. Narutowicza, w budynku należącym do Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. Adaptację pomieszczeń, wyposażenie medyczne, biurowe oraz 80 łóżek zapewnił Totalizator Sportowy. Kosztowało to ok. 8 mln zł. Po tym, jak dzienna liczba zakażeń zaczęła gwałtownie spadać, pacjentów przeniesiono do szpitala miejskiego przy ul. Tochtermana.

Z kolei szpital tymczasowy w Siedlcach został oddany do użytku 7 grudnia ubiegłego roku. Placówka powstała w zaledwie trzy tygodnie – zorganizowano ją w budynku dawnej onkologii szpitala wojewódzkiego. Sale przeszły potrzebne remonty, zostały dostosowane do potrzeb pacjentów.

Jak podaje Mazowiecki Urząd Wojewódzki, w szpitalach w regionie są obecnie 503 łóżka covidowe, z których 121 jest zajętych. Dla pacjentów z COVID-19 przeznaczonych jest również 27 respiratorów – 13 jest w użyciu.

Czytaj też:

W. Kraska: możliwe otwarcie dwóch szpitali tymczasowych na Mazowszu

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone