SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Wieliszew. Jest postępowanie ws. planów budowy wieżowca

Wizualizacja budynku/ fot. Facebook/Paweł Kownacki

Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Legionowie wszczął postępowanie ws. planów budowy 8-piętrowego budynku we wsi Wieliszew. Wykorzystując przepisy ustawy antycovidowej deweloper chce postawić tam budynek w niskiej zabudowie.

W ubiegłym tygodniu władze gminy poinformowały, że spółka RSJ House zamierza wybudować wśród domków jednorodzinnych 8-piętrowy budynek, korzystając z zapisów ustawy z 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem epidemii COVID-19. Specustawa antycovidowa zawiesiła część zapisów kodeksu budowlanego.

Zawiadomiona ABW i prokuratura

Robimy wszystko, co możemy, aby tej budowie zapobiec – powiedział wójt gminy Wieliszew Paweł Kownacki. Jak tłumaczył, kolidują z nią kwestie ochrony przyrody, których – przypomniał – ustawa antycovidowa nie wyłącza. – Są tam pomniki przyrody, które wymagają stosownej procedury – wyjaśnił. Poinformował jednocześnie, że wysłał doniesienie do starosty, by zatrzymał tę inwestycję. Zawiadomił też ABW i prokuraturę.

Na udostępnionej przez wójta wizualizacji, budynek jest wyższy od wszystkich pozostałych budynków stojących obok, w tym znajdującego się nieopodal kościoła. Zaznaczył, że zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego miejsce, w którym spółka zgłasza realizację inwestycji, przeznaczone jest pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną wolnostojącą.

We wtorek Waldemar Graczyk, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Legionowie poinformował, że PINB przeprowadziła kontrolę oraz wszczęła postępowanie w tej sprawie. – Strony zostały o tym poinformowane, przeprowadziliśmy kontrolę i teraz analizujemy dane – dodał. Jak wyjaśnił, po zakończeniu analizy zapadnie decyzja o ewentualnym wstrzymaniu budowy.

Ustawa ponad prawem budowlanym

Nie można powiedzieć, że jest to samowola (budowlana), ponieważ obowiązuje ustawa, a budowa została zgłoszona do wydziału architektury zgodnie z obowiązującym prawem – powiedział. – A prawo jest takie, że unieważnia obowiązywanie prawa budowlanego – dodał. Jak wyjaśnił, zgodnie z zapisami ustawy antycovidowej, inwestor ma tylko obowiązek zgłosić, że przystępuje do budowy, która będzie przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się epidemii COVID-19. – Tak ustawa dozwala, tak więc postępują inwestorzy – przyznał podkreślając jednocześnie, że nie jest to sytuacja jednostkowa. – Jest szereg podobnych sytuacji – zaznaczył.

Odnosząc się do Wieliszewa, wskazał, że inwestor nie rozpoczął jeszcze na miejscu żadnych robót budowlanych. – Wszystko jest na etapie zgłoszenia i prac przygotowawczych – poinformował.

Podkreślił, że PINB musi działać odpowiedzialnie. – W dalszym ciągu będę prowadzić to postępowanie, a jeżeli zajdzie taka konieczność, to wstrzymam dalszą budowę – zapowiedział. – Liczę się z tym, że inwestor odwoła się od tej decyzji – dodał.

Możliwe zawiadomienie do Prokuratury Regionalnej

Dopytywany, kiedy zapadnie decyzja o ewentualnym wstrzymaniu budowy, zapowiedział, że do końca przyszłego tygodnia PINB planuje załatwić tę sprawę. – Musimy to konsultować z prawnikami, bo jeżeli prawo nie obowiązuje, a nie obowiązuje, to nikt nie wie, jak z tym postępować – zastrzegł.

Poinformował również, że prokuratura, którą zawiadomiła gmina, nie zgłosiła się jeszcze do niego w tej sprawie. Wójt gminy Wieliszew Paweł Kownacki powiedział natomiast we wtorek, że prokuratura w Legionowie wciąż analizuje materiał, który od niego wpłynął. – Na razie złożyliśmy zawiadomienie do prokuratury rejonowej, ale jesteśmy w trakcie analizy, czy należy poinformować również Prokuraturę Regionalną w Warszawie – dodał.

Spółka RSJ House nie udzieliła komentarza  na temat inwestycji w Wieliszewie. Zaznaczyła jednak w rozmowie, że w najbliższych dniach zajmie stanowisko w tej sprawie.

Czytaj też:

Budowa w rezerwacie Łosiowe Błota wstrzymana przez nadzór budowlany

Wieliszew. Gmina zawiadamia służby ws. budowy wieżowca

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone