SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Warszawa wyjeżdża na długi weekend. Korki na S8 i Wisłostradzie

Warszawa. Korki przed długim weekendem/fot. RDC

Wyjazd na długi weekend, ale najpierw długie stanie w korku. W Radiu dla Ciebie sprawdzamy sytuację na drogach wyjazdowych z Warszawy w popołudniowym szczycie. Nasz reporter jest na trasie S8 na wysokości Bielan.

Są duże utrudnienia w obrębie miasta. Najwięcej samochodów jest na Wisłostradzie, w Dolinie Służewieckiej, w Al. Jerozolimskich, bielańskim odcinku S8 i w al. Prymasa Tysiąclecia. Na rogatkach czekają policjanci. Kontrole drogówki potrwają do niedzieli – mówi nam nadkom. Sylwester Marczak, rzecznik Komendy Stołecznej Policji. – Będzie to intensywny okres dla policjantów – dodaje.

Korki przenoszą się w kierunku tras wylotowych oraz do podwarszawskich miejscowości, jak Łomianki i Marki na północy, czy Janki w stronę południa. Wyjazd ze stolicy w większości kierunków zajmuje nawet kilkadziesiąt minut. Na S8 korek ciągnie się od węzła Bemowo do Słodowca. Zator też na S2 przy węźle Opacz oraz w okolicy Sękocina.

Duże zmiany w przepisach

Kierowcy powinni pamiętać o zmianach w przepisach ruchu drogowego, które weszły w życie 1 czerwca. Od wtorku obowiązują nowe zasady, zgodnie z którymi kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na nie.

W regulacji zawarto również zapis, zgodnie z którym podczas wchodzenia czy przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również na pasach, pieszy nie będzie mógł korzystać z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego, które może rozpraszać jego uwagę.

Wprowadzono także zakaz jazdy zbyt blisko następnego samochodu na autostradach i drogach ekspresowych, popularnie nazywanej jazdą na zderzaku. Odstęp między pojazdami ma być nie mniejszy niż połowa prędkości, z jaką porusza się dany pojazd. Oznacza to, że kierowca jadący z prędkością 100 km/h powinien jechać w odległości 50 metrów za pojazdem przed nim. Wyjątkiem jest manewr wyprzedzania.

Kierowcy nie mają co liczyć na pobłażliwość policjantów – podkreśla Sylwester Marczak.

Nowe przepisy ujednolicają także dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym, obniżając ją do 50 km/h bez względu na porę dnia. Dotąd w godzinach nocnych (godz. 23:00-5:00) dopuszczalną prędkością maksymalną było 60 km/h.

Czytaj też:

Warszawa. Komunikacja w długi weekend. Sprawdź zmiany

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone