SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

W Warszawie powstanie nowa siedziba unijnej agencji Frontex

fot. Frontex/Twitter

W Warszawie powstanie nowa siedziba Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex. Jej budowa zostanie sfinansowana przez Unię Europejską. Projekt w tej sprawie poprali dziś europosłowie komisji budżetowej. Dzięki nowej siedzibie agencja będzie mogła zatrudnić większą liczbę pracowników i realizować nowe zadania. Polski rząd nieodpłatnie przekazał agencji na ten cel działkę budowlaną.

Podczas posiedzenia komisji budżetowej Parlamentu Europejskiego omawiano sprawę budowy nowej siedziby Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej w Warszawie. Przedstawiciel agencji Peter Christiaens przekonywał, że zadania Frontexu zostały rozszerzone, co przekłada się na nowe wymagania.

Wzmocnienie na granicach

– Frontex potrzebuje odpowiedniej infrastruktury, by lepiej reagować na różne sytuacje na zewnętrznych granicach (UE). Opierając się na wstępnych analizach, agencji potrzeba 70 tys. mkw. więcej dla ponad 2 tys. nowych pracowników. Koszt inwestycji szacowany jest na 140 mln euro. Wybudowanie nowego budynku jest tańsze, ponieważ polskie władze bezpłatnie przekazały Frontexowi odpowiednią działkę – powiedział na posiedzeniu komisji. Dodał, że nowy budynek powinien być gotowy w 2026 r.

Europoseł Bogdan Rzońca z PiS-u podkreślał na posiedzeniu, że sytuacja na zewnętrznych granicach UE wymaga wzmocnienia Frontexu, w tym wybudowania dla agencji nowej siedziby. – Polska przekazała działkę na ten cel. Powinniśmy poprzeć ten projekt – powiedział, dziękując innym europarlamentarzystom za poparcie.

Wyraziła je m.in. francuska europosłanka Fabienne Keller z grupy Odnowić Europę. – Obecna siedziba jest zbyt mała, biorąc pod uwagę rozszerzenie kompetencji Frontexu. Polska ułatwiła sytuację, ponieważ przekazała dużą działkę dla Frontexu. Chodzi o przyjęcie 2 tys. nowych pracowników – wskazała.

Pozytywna decyzja

Za projektem opowiedział się też łotewski eurodeputowany Nils Uszakovs z grupy Socjaliści i Demokraci. – Umiejscowienie w Polsce Frontexu było dobrym pomysłem, biorąc pod uwagę bliskość granicy zewnętrznej UE. Agencja potrzebuje dodatkowej powierzchni – wskazał.

Koszt projektu – 140 mln euro – ma być pokryty poprzez pożyczkę udzieloną Frontexowi przez Europejski Bank Inwestycyjny.

Celem utworzonej w 2004 r. agencji jest pomoc państwom członkowskim UE i państwom stowarzyszonym w ramach układu z Schengen w ochronie granic zewnętrznych unijnej przestrzeni swobodnego przepływu osób. Jako unijna agencja Frontex jest finansowany z budżetu UE i z wkładów państw stowarzyszonych w ramach układu z Schengen.

Czytaj też: 

Minister zdrowia apeluje o noszenie maseczek na cmentarzach

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone