SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Skrócone lekcje w mazowieckich szkołach. Powodem upał

fot. Pixabay

Z powodu upałów, w Warszawie we wtorek skrócono lekcje w 24 szkołach. Zajęcia, zamiast 45 minut trwają 30. Na taki krok zdecydowały się też dyrekcje placówek w innych miastach na Mazowszu.

O możliwości skrócenia zajęć w trakcie upałów, szkoły poinformował stołeczny ratusz.

„Przepisy wprost nie wskazują górnej granicy temperatury, która warunkuje skrócenie lub zawieszenie zajęć w szkołach. Dyrektor może jednak za zgodą organu prowadzącego zawiesić zajęcia na określony czas, jeżeli na danym terenie wystąpiły zdarzenia, które mogą zagrozić zdrowiu uczniów. Wysokie temperatury mogą być traktowane, jako takie zdarzenie”.

Urzędnicy dodali, że zawieszenie zajęć powinno być działaniem podjętym „dopiero po wykorzystaniu innych sposobów zaradczych, niwelujących negatywne skutki wysokich temperatur”. W Warszawie na skrócenie zajęć do 30 minut zdecydowały się 24 szkoły. Najwięcej na Woli – sześć placówek, cztery w Wawrze i trzy na Ochocie.

Wśród uczniów zdarzały się omdlenia

Lekcje zostały też skrócone w dziesięciu szkołach w Płocku i trzech w Radomiu. Od środy będą mogły to robić też placówki w Siedlcach. Skrócone zajęcia mają uczniowie szkół podstawowych w trójce, czwórce, piątce, szóstce, ósemce, dziewiątce i dziesiątce. Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 Dariusz Kupiński przyznał, że nie było innego wyjścia. Dzieci narzekały na złe samopoczucie. – W sali komputerowej były 33 stopnie. Świetlice będą pracowały normalnie – tłumaczył.

– Z powodu upałów zdarzały się omdlenia wśród dzieci – mówi wicedyrektor SP nr 9 w Radomiu, Barbara Jazłowiecka.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował we wtorek o obowiązującym, m.in. na Mazowszu, ostrzeżeniu drugiego stopnia przed upałem. W najbliższych dniach temperatura ma przekraczać 30 stopni Celsjusza.  Wówczas mogą wystąpić niebezpieczne zjawiska w dużym stopniu ograniczające prowadzenie działalności. Można się również spodziewać zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu.

Synoptycy zalecają dużą ostrożność, śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Apelują również, by dostosować swoje plany do warunków pogodowych.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, aby w związku z upałami ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić – jeśli nie ma takiej potrzeby – z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm.

Czytaj też: Upał na Mazowszu nie odpuszcza. Najwyższe temperatury w tym roku

Czytaj też: Jak przetrwać upały? Eksperci radzą: dużo wody, jak najwięcej w cieniu

 

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone