SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Szpital Południowy bez przyjęć. Ratusz: to bez wpływu na szczepienia

Szpital Południowy/fot. Mazowiecki Urząd Wojewódzki

Wstrzymanie przyjęć pacjentów w Szpitalu Południowym nie ma żadnego wpływu na działanie punktu szczepień – przekazała rzeczniczka stołecznego ratusza Monika Beuth-Lutyk. Dodała, że jedynym problemem jest tam wydolność instalacji tlenowej, która była projektowana do zupełnie innych celów.

W poniedziałek stołeczny ratusz poinformował o wstrzymaniu przez Szpital Południowy przyjęć nowych pacjentów. Jak tłumaczył urząd, wysoka liczba przebywających w szpitalu pacjentów, z których część wymaga podłączenia do respiratorów, generuje ogromny jednoczesny pobór tlenu, co skutkuje przekroczeniem wydajności instalacji, która była zaprojektowana na zupełnie inne warunki.

Jak przekazała rzeczniczka stołecznego ratusza Monika Beuth-Lutyk, sytuacja ta nie ma żadnego wpływu na działający w szpitalu punkt szczepień przeciw COVID-19. – Mówimy tu jedynie o wydolności instalacji tlenowej, która z punktem szczepień na szczęście nie ma nic wspólnego” – powiedziała Beuth-Lutyk. Zaznaczyła ponadto, że Szpital Południowy nadal leczy pacjentów, ale z uwagi na kwestię związaną z instalacją tlenową musi ograniczyć ich liczbę. – Wszystko, co się wiąże z poborem tlenu, musimy w tym momencie kontrolować, natomiast punkt szczepień nie ma z tym nic wspólnego – podkreśliła.

Covidowi pacjenci kierowani do innych lecznic

Zapytana o rozmowy w tej sprawie z Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim zaznaczyła, że „dotyczą one tego, że jeżeli czwarta fala będzie się tak mocno nakręcać jak tego jesteśmy świadkami, to wojewoda wraz z ministrem muszą wskazać inne placówki, które przyjmą pacjentów”. – Bo jeżeli w Szpitalu Południowym mamy ograniczoną możliwość podawania tlenu do tych liczb, które podaliśmy to niestety kolejne osoby muszą być kierowane do innych placówek – przekazała.

Rzeczniczka wojewody mazowieckiego poinformowała, że pacjenci są obecnie kierowani do innych placówek. – W związku z tym, że w Szpitalu Południowym zostały wstrzymane przyjęcia, oczywiście dyspozytornia kieruje pacjentów do innych szpitali. Jesteśmy również w bieżącym kontakcie z samorządem – przekazała Ewa Filipowicz.

Dodała, że pacjenci w Szpitalu Południowym nadal są hospitalizowani, „po prostu nie są tam przyjmowani nowi pacjenci”. Zaznaczyła też, że Mazowiecki Urząd Wojewódzki wspiera placówkę, jeżeli chodzi o dostarczanie butli z tlenem oraz niezbędną infrastrukturę z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, czy Banku Tlenu. Filipowicz przypomniała ponadto, że lada moment ruszy szpital tymczasowy na Okęciu, który odciąży m.in. Szpital Południowy.

Obciążona instalacja

W poniedziałek stołeczny ratusz poinformował, że w Szpitalu Południowym przebywa 270 pacjentów, w tym 42 osoby pod respiratorami. Jak przekazano, ogromny jednoczesny pobór tlenu skutkuje przekroczeniem wydajności instalacji tlenowej, która była zaprojektowana na zupełnie inne warunki.

Magistrat podkreślił również, że w szpitalu na bieżąco pracuje i monitoruje sytuację zespół specjalistów, a urząd m.st. Warszawy we współpracy z Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim prowadzą rozmowy celem przyjęcia najbardziej optymalnych rozwiązań.

Władze miasta rekomendują także rewizję decyzji ministra zdrowia i zmniejszenie liczby łóżek w Szpitalu Południowym do maksimum 196 zwykłych i 50 respiratorowych. Stolica apeluje też do rządu o pilne działania nakłaniające do szczepień przeciw COVID-19. – Z danych ze Szpitala Południowego wynika, że większość osób hospitalizowanych w placówce jest niezaszczepiona – podkreślono.

Czytaj też:

Szpital Południowy wstrzymał przyjęcia. Problemy z tlenem

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone