SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Ranking „Miejsca sprzyjające edukacji”. „Najważniejsza jest współpraca”

fot. Pixabay

– Edukacji nie da się budować indywidualnie, jednym pomysłem. W samorządach, które są w czołówce rankingu, jest współpraca – mówił w „Poranku RDC” dr Maciej Jakubowski – autor badania „Miejsca sprzyjające edukacji”.

W poniedziałek opublikowano ranking „Miejsca sprzyjające edukacji”, opracowany na podstawie ogólnopolskiego badania jakości edukacji w jednostkach samorządu terytorialnego. Mazowsze znalazło się w czołówce badania. W kategorii od 20 do 100 tys mieszkańców, samorządem który najbardziej dba o edukację, jest Podkowa Leśna. W tej samej kategorii wyróżniono też Lesznowolę. Wśród największych miast edukacja na najwyższym poziomie to domena Rzeszowa. Warszawa jest na czwartym miejscu.

Składowe

To badanie samorządów, które dobrze dbają o edukację – wyjaśniał w RDC dr Jakubowski. Podkreślił, że badane były różne kwestie. – Mamy trzy główne składowe – dobry start, czyli liczbę dzieci w przedszkolach w wieku 3-4 lata, a także wyniki egzaminu szóstoklasisty. Druga miara, która niestety jest w Polsce bardzo rzadko analizowana, to nierówności – czyli patrzymy, jak bardzo są zróżnicowane te wyniki. Ostatnia miara to postępy uczniów w gimnazjum – tłumaczył gość audycji. Zaznaczył, że uzyskane w ten sposób wyniki są korygowane o to, jaka jest wielkość gminy, jakie jest w niej bezrobocie, jakie są dochody własne mieszkańców. – Robimy to, aby nie wygrywały gminy, które są najbogatsze i mają najłatwiej. Pokazujemy też gminy, które mają bardzo wysokie bezrobocie i niskie dochody, a osiągają bardzo dobre wyniki edukacji – komentował. – Edukacji nie da się budować indywidualnie, jednym pomysłem. W samorządach, które są w czołówce rankingu, jest współpraca – podsumował dr Jakubowski.

Mazowsze liderem

Dr Jakubowski przyznał, że Mazowsze jest liderem rankingu, a gminy podwarszawskie zdobyły w nim bardzo wysokie miejsca. Jednym z liderów jest Podkowa Leśna. Wyjaśnił, że to efekt działań miasta, które wybija się ponad podobne gminy. – Wysokie miejsce w rankingu to efekt dbałości o edukację, otwarcie na to, żeby przyjmować różnych uczniów, nikt nie może czuć się wykluczony. Szkoły są doinwestowane, rozwijają się pod względem jakości – argumentował.

Współpraca

Gościem audycji był także burmistrz Podkowy Leśnej Artur Tusiński. – To zasługa całego zespołu ludzi – kadry nauczycielskiej, rodziców, urzędników – wyliczał i ocenił, że na ten wynik pracuje w zasadzie całe miasto. – Rankingi wskazują, że idziemy w dobrą stronę – trzy lata temu byliśmy niżej, niż obecnie – komentował. W ocenie burmistrza, bardzo ważna jest warstwa społeczna. – Jestem burmistrzem pierwszą kadencję, mając wybudowaną infrastrukturę, postawiłem na szeroki wolontariat wciągający wszystkie środowiska szkolne – mówił. – Edukacja jest częścią Podkowy – dodał.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone