SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Przemysław Wipler: Morawiecki jest odważny i twardy, ale nie ma zaplecza politycznego i wsparcia

fot. RDC

– Widać po ostatnich dniach, jak bardzo samotny jest pan premier Morawiecki. Jest jak ten prymus, który został szefem samorządu szkolnego, bo miał poparcie wychowawczyni – mówił w „Poranku RDC” Przemysław Wipler.

– Mateusz Morawiecki to na pewno odważny, twardy facet. Ludzie, którzy go nie lubią, mają inną wizję Polski i gospodarki, też mu tych cech nie odmówią – komentował w RDC Wipler. – W polityce twardość i odwaga są ważne, ale nie zastąpią zaplecza politycznego i silnego wsparcia tych, którzy mają grać jak drużyna – zastrzegł. Jak ocenił, „widać po ostatnich dniach, jak bardzo samotny jest pan premier Morawiecki”. – Jest jak ten prymus, który został szefem samorządu szkolnego, bo miał poparcie wychowawczyni, ale gdy mówi „za mną”, to nikt z klasy nie rusza za nim – wyjaśniał Wipler. Dodał, że widać to wyraźnie począwszy od liderów ekipy parlamentarnej PiS, liderów poszczególnych frakcji obozu w ramach tzw. drużyny dobrej zmiany i skończywszy na zwykłych wyborcach.

Zbyt małe zaplecze

– Musimy zdać sobie sprawę, że obecny klub parlamentarny PiS to ponad 100 posłów, którzy pierwszy raz są posłami, są nowi w polityce, ukształtują się w tej kadencji. Oni – delikatnie mówiąc – nie pałają entuzjazmem dla tej zmiany – uważa gość audycji. Jak przekonywał, zaplecze parlamentarne, na które może liczyć nowy premier, to siedmiu posłów koła Wolni i Solidarni, którym kieruje ojciec nowego szefa rządu. – Jeżeli chodzi o poparcie PiS, ono jest bardzo mocno warunkowe – ocenił.

Zdaniem Wiplera, dodatkowym problem jest to, że Morawiecki ma obecnie w rządzie polityków, „z którymi nie żyje najlepiej”. – Część osób ma wręcz wymienić, a każda z tych osób ma swoich sympatyków, swoje zaplecze. Tu ma dojść do poważnej rekonstrukcji – mówił gość „Poranka RDC”.

„Odwrócona logika”

– Z tego, co zrozumiałem, rozmawiając z politykami obozu rządzącego, to oni sami zwracają uwagę, że w trakcie ostatnich dwóch lat odwrócono naturalną logikę polityki – przyznał w RDC Wipler. Jak wyjaśniał, chodzi o to, że przez pierwsze dwa lata rządzenia zazwyczaj „dokręca się śrubę”, przeprowadza się często niepopularne reformy, a pod koniec kadencji rozdaje się pieniądze, uruchamia programy społeczne i działania, dzięki którym rząd zyskuje popularność. – Tu od samego początku działania typu 500+, Mieszkanie+, leki dla seniorów, były prowadzone jako działania osłonowe dla bulwersujących zmian – uważa gość RDC.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone