SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Prezydent Legionowa przekroczył uprawnienia? Śledztwo w toku

fot. YouTube

Śledztwo m.in. w sprawie przekroczenia uprawnień przez prezydenta Legionowa Romana Smogorzewskiego jest w toku. Dotychczas nikomu nie przedstawiono zarzutów – poinformował Marcin Saduś, rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.

Chodzi o podjęcie przez niego czynności związanych ze sprzedażą „niezgodnie z prawem i poniżej rzeczywistej wartości” prawa użytkowania wieczystego należącej do miasta działki przy ul. Parkowej 27 o powierzchni 3000 m kw., a następnie „wyrażenie zgody na zbycie tejże nieruchomości w dniu 27 sierpnia 2015 r.”, czym działano na szkodę interesu publicznego – zaznaczył prokurator Saduś. Podkreślił, że postępowanie nie jest prowadzone przeciwko prezydentowi, lecz w sprawie.

Nie tylko prezydent

O sprzedaży działki w 2015 roku informowała należąca do gminy Legionowo spółka KZB. Jak się okazało, działkę kupiła prywatna spółka „Milenium”, w której współwłaścicielką była żona znanego aktora. Spółka ta na działce w pobliżu stadionu miejskiego zbudowała Centrum Szkoleniowo-Sportowe.

Postępowanie jest prowadzone również w sprawie przekroczenia w okresie od 22 marca 2010 r. do 11 kwietnia 2014 r. uprawnień służbowych przez funkcjonariuszy publicznych. Chodzi m.in. o ówczesnego starostę legionowskiego, a obecnie posła PO Jana Grabca oraz prezydenta Smogorzewskiego. Przekroczenie uprawnień miało polegać na „dokonaniu nieuprawnionej zmiany zapisów w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego”. W tym przypadku chodzi o działkę u zbiegu ulic Jagiellońskiej, Mickiewicza i Kazimierza Wielkiego w Legionowie.

Zmienione jej przeznaczenie z terenów pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną, usługi i tereny zielone na tereny pod zabudowę mieszkaniowo-usługową. Umożliwiło to sprzedaż działki prywatnemu inwestorowi, który wybudował na niej sklep wielkopowierzchniowy jednej ze znanych sieci.

Częściowe wznowienie

Śledztwo to początkowo prowadziła Prokuratura Rejonowa w Legionowie, potem Prokuratura Rejonowa w Nowym Dworze Mazowieckim, a w końcu Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga. Później zostało umorzone, a w czerwcu 2017 roku w części wznowione.

Podjęcie tego postępowania było wynikiem analizy zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego przez Departament Postępowania Przygotowawczego Prokuratury Krajowej. Analiza ta wskazała na potrzebę przeprowadzenia w sprawie czynności dowodowych mających na celu pełne i dokładne ustalenie stanu faktycznego w zakresie czynów, co do których wydano postanowienie o podjęciu na nowo umorzonego śledztwa – poinformował Saduś.

Czytaj też:

Seksistowskie uwagi prezydenta Legionowa. Zrezygnował z członkostwa w partii

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone