SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Polskie Requiem” na zakończenie festiwalu Eufonie

Festiwal Eufonie/fot. PAP/Piotr Nowak

W Warszawie dobiegł końca II Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej „Eufonie”. W ciągu dziewięciu dni na siedmiu festiwalowych scenach pojawiło się blisko 650 artystów z 20 państw. Publiczność mogła usłyszeć muzykę klasyczną, elektroniczną, eksperymentalną, współczesną i dawną.

W sobotę wieczorem publiczność wypełniła praską Bazylikę Najświętszego Serca Jezusowego, aby wysłuchać dzieła Krzysztofa Pendereckiego „Polskie Requiem”. W koncercie finałowym wystąpili soliści: Anna Radziejewska, Iwona Hossa, Rafał Bartmiński i Tomasz Konieczny z towarzyszeniem Chóru Filharmonii Narodowej i Orkiestry Sinfonia Varsovia. Koncert poprowadził węgierski dyrygent Zsolt Nagy.

Wyczekiwany co roku

Zdaniem ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego festiwal nie jest już nowy i z pewnością melomani będą czekali na niego co roku. Wicepremier przypomniał, że pomysł Eufonii zgłosił w swoim felietonie Jan Pospieszalski, a podchwycił go wiceminister kultury Jarosław Sellin. Zdaniem ministra kultury festiwal okazał się świetną promocją muzyki Europy środkowej – od Skandynawii po Bałkany, tym bardziej, że twórcy wydarzenia postanowili, że będzie ono zróżnicowane jeśli chodzi o formy muzyczne.

Organizatorami festiwalu Eufonie było Narodowe Centrum Kultury oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytaj też:

Festiwal „Eufonie”. Premiera „Pieśni o śmierci”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone