SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Piotr Guział: sesja Rady Warszawy obnaży zaniedbania Hanny Gronkiewicz-Waltz

fot. RDC

– Hanna Gronkiewicz-Waltz utraciła mandat zaufania do sprawowania władzy w Warszawie. Powinna podać się do dymisji, tak jak uczynił to minister Ćwiąkalski, kiedy powiesił się w celi jeden z morderców Olewnika. Pani prezydent powinna czerpać z tych wzorców, bo polityk musi być wiarygodny i przyzwoity – mówił w RDC Piotr Guział – były burmistrz Ursynowa, a obecnie warszawski radny.

W czwartek po południu na wniosek Gronkiewicz-Waltz rozpoczęła się nadzwyczajna sesja Rady Warszawy ws. reprywatyzacji. Przebiegała w burzliwej atmosferze. Przemawiająca na sesji prezydent deklarowała, że chce wyjaśnić niejasne sprawy reprywatyzacyjne. Opowiadając o sprawowanym przez siebie modelu władzy w Ratuszu zapewniała, że nigdy nie upolityczniała urzędu. Urzędników, którzy pracowali od lat i byli specjalistami zatrudnionymi przez poprzednią ekipę, pozostawiła. Hanna Gronkiewicz-Waltz powtórzyła swoją propozycję przedstawioną kilkanaście dni temu, aby powołać specjalną komisję do spraw reprywatyzacji. Mieli by w niej zasiąść radni, przedstawiciele lokatorów i organizacji społecznych – łącznie 5 osób: dwie z Prawa i Sprawiedliwości, dwie z Platformy Obywatelskiej i jeden radny niezależny.

Dzisiejsza sesja Rady Warszawy obnaży zaniedbania Hanny Gronkiewicz-Waltz, ponieważ będzie musiała wytłumaczyć, dlaczego przez dziesięć lat swojej prezydentury nie zrobiła nic, żeby uporać się z kwestią reprywatyzacji – dodał były burmistrz Ursynowa. Zauważył, że pani prezydent obwinia poprzedników i współpracowników oraz mówi o elitach, które od 1989 roku nic nie zrobiły. – Nie wspomina jednak, że sama jest członkinią tych elit. Ona pełniła najważniejsze funkcje w państwie, a przez ostatnie lata była wiceprzewodniczącą partii, która rządziła Polską – podkreślił Guział.

Dymisja?

Radny ocenił, że Hanna Gronkiewicz-Waltz utraciła mandat zaufania do sprawowania władzy w Warszawie. – Powinna podać się do dymisji, tak jak uczynił to minister Ćwiąkalski, kiedy powiesił się w celi jeden z morderców Olewnika. Pani prezydent powinna czerpać z tych wzorców, bo polityk musi być wiarygodny i przyzwoity – mówił.

Zwrócił również uwagę, że wiedząc o tym, że wokół reprywatyzacji dzieją się rzeczy mętne, prezydent sama nic nie zrobiła. – Przede wszystkim nie zrobiła nic ze swoją prywatną sprawą, czyli kamienicą przy Noakowskiego 16, którą odzyskał jej mąż. Wydarzyło się zło, które powinno zostać osądzone i ukarane, a pani prezydent nigdy do tej sprawy się nie odniosła. Wydaje mi się, że wyjaśnianie reprywatyzacji trzeba zacząć od tej sprawy, bo ona jest matką wszystkich afer związanych z reprywatyzacją – powiedział w „Polityce w samo południe” Piotr Guział.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone