SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Pięć debiutantek zawalczy o Nagrodę im. W. Gombrowicza

Witold Gombrowicz/fot. Wikimedia Commons

Joanna Gierak-Onoszko, Dorota Kotas, Barbara Sadurska, Natalka Suszczyńska i Urszula Zajączkowska to autorki książek nominowanych do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Nagroda przyznawana jest za debiut prozatorski. Rozstrzygnięcie nastąpi we wrześniu.

Spośród 105 pięciu książek zgłoszonych w tym roku do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza kapituła nagrody wskazała pięć nominowanych tytułów – mówi Tomasz Tyczyński, kurator Muzeum Witolda Gombrowicza w miejscowości Wsola, które odpowiada za organizację wyróżnienia.

Nominacje otrzymały Joanna Gierak-Onoszko za książkę „27 śmierci Toby’ego Obeda”, Dorota Kotas za „Pustostany”, Barbara Sadurska za „Mapę”, Natalka Suszczyńska za zbiór opowiadań „Dropie” i Urszula Zajączkowska za książkę eseistyczną „Patyki, badyle”.

Przez najbliższe tygodnie na stronie nagrody i na stronie Muzeum Gombrowicza będziemy publikować wypowiedzi jurorów o każdej z tych książek, a także takie podsumowujące. Zaczniemy już w czwartek. Zachęcam do oglądania i czytania – dodaje Tyczyński.

Laureata nagrody poznamy we wrześniu. Otrzyma 40 tysięcy złotych. Wyróżnienie przyznaje prezydent Radomia. Patronat nad wydarzeniem sprawuje Rita Gombrowicz, żona zmarłego pisarze – Witolda Gombrowicza.

Nagrodę w 2015 roku ustanowił radomski samorząd, po raz pierwszy została wręczona we wrześniu 2016 roku. Kapituła wskazała wówczas dwoje laureatów – Weronikę Murek i Macieja Hena. W drugiej edycji Nagrodę Gombrowicza dostała Anna Cieplak za powieść „Ma być czysto”, w trzeciej Marcin Wicha za „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”, zaś w czwartej Olga Hund za „Psy ras drobnych”.

Czytaj też: Poznaliśmy laureatów 13. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone