SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Otwarto wystawę w hołdzie Rzezi Woli. „Data jest nieprzypadkowa”

fot. PAP/Marcin Obara

Nowa wystawa w Muzeum Powstania Warszawskiego. „Wola 1944: Wymazywanie. Ludobójstwo i sprawa Reinefartha” – to tytuł ekspozycji, która powstała we współpracy z Instytutem Pileckiego.

Dzisiejsza data jej otwarcia jest nieprzypadkowa – mówił w RDC historyk idei z instytutu Tomasz Stefanek. – Podjęta zostaje decyzja o zniszczeniu miasta i wymordowaniu mieszkańców, która na Woli jest właśnie realizowana przez tak zwaną Kampfgrupę Rainefart pod dowództwem Hanza Rainefarta między piątym, a ósmym sierpnia – opisuje.

Będzie też forma dla obcokrajowców

Wystawa będzie też prezentowana za granicą. – My tę wystawę w edycji niemiecko-angielskiej będziemy prezentować również właśnie w archiwum w Schleswigu Holsteinie. Będzie ona dostępna także dla niemieckich zwiedzających – informuje Stefanek.

Historia masakry na Woli

Między 5 a 7 sierpnia 1944 r. na ulicach, w podwórzach, domach, fabrykach i szpitalach Woli doszło do bezprzykładnej w dziejach II wojny światowej, zorganizowanej masakry ludności cywilnej. Akcja wyniszczania miasta była odpowiedzią na wybuch Powstania Warszawskiego, ale jej przyczyny tkwią w ideologii niemieckiego nazizmu.

Wieczorem 1 sierpnia 1944 r. wieść o wybuchu powstania w Warszawie dotarła do Berlina. O tym wydarzeniu poinformował Hitlera Reichsführer SS Heinrich Himmler: „Powiedziałem: Mein Führer, moment jest niesympatyczny. Z punktu widzenia historycznego jest jednak błogosławieństwem, że ci Polacy to robią. W ciągu pięciu–sześciu tygodni pokonamy ich. Ale wtedy Warszawa – stolica, głowa, inteligencja tego niegdyś szesnasto-, siedemnastomilionowego narodu Polaków – będzie starta. Tego narodu, którzy od siedmiuset lat blokuje nam Wschód i od pierwszej bitwy pod Tannenbergiem ciągle nam staje na drodze. Wtedy polski problem dla naszych dzieci i dla wszystkich, którzy po nas przyjdą, a nawet już dla nas – nie będzie dłużej żadnym wielkim problemem historycznym”.

Więcej informacji na stronie – instytutpileckiego.pl

Czytaj też: Historia Rzezi Woli i H. Reinefartha w Muzeum Powstania Warszawskiego

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone