SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Ostatnie pożegnanie żołnierza AK Marii Dmochowskiej

fot. Pexels

Uroczystości pogrzebowe Marii Dmochowskiej – harcerki Szarych Szeregów, żołnierza Armii Krajowej, działaczki opozycji demokratycznej w PRL, posłanki w latach 1989-1997, wiceprezes IPN – odbyły się piątek na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

– Dzisiaj stajemy na tej Eucharystii wokół urny z prochami Marii, która dla każdego z was jest ważnym człowiekiem. Jej długie życie obfitowało w bardzo wiele najróżniejszych wydarzeń, które w wielkim skrócie obracają się wokół sprawy naszej ojczyzny – Polski – powiedział w homilii ks. Tomasz Kądzik, który odprawił mszę w Domu Pogrzebowym na wojskowych Powązkach. Duchowny przypomniał, że Maria Dmochowska realizowała się zawodowo jako lekarz hematolog, ale także społecznie i rodzinnie. Podkreślił, że należała do Armii Krajowej oraz, że tworzyła ruch Solidarności.

Po nabożeństwie – w asyście Wojska Polskiego, która po przemówieniach uczestników pogrzebu, oddała salwę honorową – nastąpiło złożenie prochów zmarłej w grobie rodzinnym. W uroczystościach pogrzebowych Marii Dmochowskiej uczestniczyli jej najbliżsi krewni i przyjaciele, w tym siostrzeniec zmarłej Andrzej Celiński – działacz opozycji demokratycznej w PRL, członek Komitetu Obrony Robotników, były senator, poseł. Obecni byli również weterani Armii Krajowej, działacze opozycji demokratycznej w PRL, dawni i obecni politycy, a także liczni historycy i pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej.

Marię Dmochowską pożegnali m.in. prezydent Bronisław Komorowski, wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, działacz opozycji w PRL Henryk Wujec, wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk, były prezes IPN Łukasz Kamiński, były szef pionu śledczego IPN Dariusz Gabrel, były przewodniczący Rady IPN Antoni Dudek, również historyk i dziennikarz, były więzień Auschwitz-Birkenau Marian Turski oraz lider Komitetu Obrony Demokracji Mateusz Kijowski.

Maria Dmochowska z domu Lipska urodziła się 18 lipca 1930 r. w Warszawie. Podczas II wojny światowej była żołnierzem AK o pseudonimie Maja. Uczestniczyła w powstaniu warszawskim i w walkach Grupy Kampinos AK. Po wojnie była lekarzem hematologiem; była również działaczką opozycji demokratycznej, współorganizowała NSZZ „Solidarność” w Łodzi. Była internowana w stanie wojennym. W wolnej Polsce, w latach 1989-1997, była posłanką na Sejm. W 2006 r. za kadencji prezesa Janusza Kurtyki została powołana na stanowisko wiceprezesa IPN. Funkcję tę sprawowała do czerwca 2012 r. Maria Dmochowska zmarła 10 lutego. Miała 87 lat.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone