SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Nowy ambulans bariatryczny w pogotowiu ratunkowym w Płocku

fot. Marta Milewska - rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego/TT

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku otrzymała od samorządu Mazowsza karetkę bariatryczną do transportu osób z ograniczeniami ruchowymi, w tym otyłych. Wartość darowizny w ramach unijnego projektu wsparcia walki z pandemią COVID-19 to ok. 800 tys. zł.

Karetka przekazana płockiemu pogotowiu ratunkowemu to specjalistyczny ambulans bariatryczny typu C marki „Volkswagen Crafter” z automatyczną skrzynią biegów, z systemami ABS, ESP ASR, który spełnia wymogi normy emisji spalin EURO 6 i wyposażony jest, jak podkreślono w informacji, w najnowszej generacji sprzęt medyczny, w tym dostosowany do przewozu pacjentów o znacznej wadze.

Specjalne wyposażenie

Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku Lucyna Kęsicka zwróciła uwagę, że pacjenci z ograniczeniami ruchowymi, wynikającymi np. z otyłości, na pierwszym etapie opieki medycznej „zdani są na siłę fizyczną ratowników”.

Przeniesienie takiego pacjenta z mieszkania do karetki, często bez windy, to duże wyzwanie dla zespołu ratownictwa medycznego. Dlatego w akcji często niezbędne jest wsparcie dodatkowych zespołów ratowniczych lub straży pożarnej – zaznaczyła Kęsicka. Dodała przy tym, że ciągle wzrasta liczba interwencji u pacjentów, którzy są klasyfikowani jako bariatryczni.

Ambulans ma specjale wyposażenie – wskazała Kęsicka – Nosze główne o nośności do 318 kg, zintegrowane z transporterem elektrycznym. Jest także defibrylator przenośny z rejestratorem rytmu i danych pacjenta oraz respirator transportowy – wyjaśniła.

Można powiedzieć, że to jest taki mały oddział ratunkowy na kołach, bo oczywiście ma cały niezbędny sprzęt do ratowania życia – dodał marszałek Adam Struzik.

Ułatwienie dla ratowników

Informując o nowym ambulansie, który w czwartek trafił do płockiego pogotowia ratunkowego, mazowiecki urząd marszałkowski przypomniał, że od początku pandemii samorząd tego województwa wspiera tamtejsze podmioty medyczne w walce z COVID-19, w tym dzięki uruchomieniu największego unijnego projektu zdrowotnego ostatnich lat o wartości 480 mln zł.

„Pandemia to bardzo trudny czas dla nas wszystkich, ale z największym wyzwaniem codziennie muszą się mierzyć nasze szpitale i ich personel. Jestem przekonany, że przekazana dziś karetka nie tylko zwiększy szanse pacjentów na uzyskanie skutecznej pomocy, ale także ułatwi pracę ratowników, którzy codziennie walczą o zdrowie i życie mieszkańców Płocka i okolic” – powiedział marszałek Adam Struzik, cytowany w komunikacie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Jak przekazał mazowiecki urząd marszałkowski, poza darowizną, w placówce płockiego pogotowia ratunkowego, która świadczy nocną i świąteczną pomoc medyczną, także dzięki wsparciu samorządu województwa, zmodernizowano parking dla pacjentów – to jeden ze zwycięskich pomysłów pierwszej edycji budżetu obywatelskiego Mazowsza. Wartość inwestycji, w której ramach wybudowano m.in. drogę dojazdową i miejsca parkingowe, w tym specjalnie dla osób niepełnosprawnych, to ok. 500 tys. zł.

Czytaj też:

Płock. Szpital chce otworzyć drugi moduł. Ministerstwo ma inny plan

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone