SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Nowe wystawy w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

fot. Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

Wystawę abstrakcyjnych brył ceramicznych Krzysztofa Rozpondka oraz dwie tematyczne ekspozycje: jedną poświęcona palestyńsko-izraelskiemu Hebronowi, drugą – ilustracji współczesnych książek dla dzieci można od soboty oglądać w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku koło Radomia.

Wystawa „Perenne opus”, prezentowana w Galerii Kaplica, pokazuje przestrzenne kompozycje wrocławskiego twórcy Krzysztofa Rozpondka. Są to bryły ceramiczne, wykonane głównie z mas szamotowych, o urozmaiconej strukturze i barwie.

Z kolei w Galerii Oranżeria oglądać można wystawę łódzkiego artysty Tomasza Matuszaka „Napalm Travels. Discover True Holy Land”. Artysta zainscenizował w galerii biuro podróży, które pokazuje Hebron, miasto położone w południowej części Zachodniego Brzegu.

W 1997 r. Hebron podzielono na dwie części: H1 zamieszkaną przez większą część hebrończyków i kontrolowaną całkowicie przez Palestyńczyków oraz sektor – H2 z 500 osadnikami żydowskimi – kontrolowany przez Izraelskie Siły Obronne (IDF). W 2017 roku stare miasto Hebronu zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jednocześnie uznane za obiekt zagrożony.

W stworzonym na potrzeby wystawy biurze podróży prezentowane są promocyjne filmy wideo, zestawy wydrukowanych reklam, folderów i light-boksów z aktualną dokumentacją zdjęciową z Hebronu. Pokazują one m.in. liczne punkty kontrolne i uzbrojonych żołnierzy kontrolujących sektor.

Quasi-biuro podróży z cynicznym sarkazmem zaprasza turystów do zwiedzenia Hebronu, a jednocześnie ukazuje trudną sytuację od lat panująca w tym mieście – powiedział autor wystawy.

Kolejna propozycją Centrum Rzeźby Polskiej jest wystawa edukacyjna skierowana do najmłodszych – „Tu czy tam? Współczesna polska ilustracja dla dzieci”. Jak powiedziała koordynator ze strony CRP Anna Podsiadły jest to interaktywny projekt skierowany do młodego widza, który ma na celu w sposób wyjątkowy przekonać jak największą grupę osób do czytania.

Na wystawie zamieszczono m.in. książki i ilustracje z literatury dla dzieci. Ekspozycji towarzyszyć będzie program edukacyjny złożony z lekcji, wykładów oraz autorskich spotkań z polskimi ilustratorami i projektantami graficznymi.

Nowe wystawy w Centrum Rzeźby Polskiej będą czynne do 10 marca.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone