SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Nocleg, darmowa komunikacja. Warszawa pomaga Ukraińcom

Warszawa. Ratusz uruchamia wsparcie dla uchodźców z Ukrainy/fot. UM Warszawa

Uruchomiliśmy w tej chwili dwa punkty z tymczasowymi miejscami noclegowymi, z czego na razie wykorzystywany jest jeden, w którym przebywa ok. 100 osób – powiedziała rzeczniczka ratusza Monika Beuth-Lutyk. Dodała, że miasto uruchomiło też punkty informacyjne, infolinię i setki wolontariuszy.

Rzeczniczka stołecznego ratusza poinformowała, że obecnie wykorzystywany jest jeden z dwóch punktów z tymczasowymi miejscami noclegowymi. Dodała, że w najbliższych godzinach w Warszawie spodziewane są kolejne pociągi z uchodźcami. – Z naszych informacji wynika, że będzie w nich co najmniej kilkaset osób – powiedziała Beuth-Lutyk. Zaznaczyła, że nie wiadomo, ile z tych osób będzie potrzebowało pomocy, bo część z przyjeżdżających, po krótkim odpoczynku, jedzie dalej.

Całodobowy punkt informacyjny w PKiN

Czasami jest tak, że w punktach informacyjnych, m.in. na dworcach osoby przychodzą na chwilę, żeby odpocząć, uzyskać informacje, ogrzać się, coś wypić, zjeść i jadą dalej. Tutaj reagujemy maksymalnie elastycznie – zapewniła.

Przez całą dobę działa punkt informacyjny w Pałacu Kultury i Nauki. Na uchodźców czekają punkty na Dworcu Zachodnim. „Tam również przez całą dobę od strony peronów autobusów dalekobieżnych stoi miejski autobus, w którym można usiąść, poczekać, napić się herbaty i uzyskać informację, gdzie udać się dalej” – informuje stołeczny ratusz.

Kolejny punkt informacyjny działa w Centrum Wielokulturowym w Warszawie przy ul. Jagiellońskiej. Można w nim uzyskać informacje w sprawach legalizacji pobytu w Polsce, pośrednictwa pracy, czy wsparcia psychologicznego.

Infolinie

Stołeczny ratusz poinformował, że główny numer stołecznej informacji dla uchodźców to +48 505 700 701, ale czynne są także inne infolinie, np. Centrum Wielokulturowego przy Jagiellońskiej: 22 648 11 11 lub +48 604 932 969. Informacji udziela cały czas także Miejskie Centrum Kontaktu 19115 – także po ukraińsku.

Obywatele Ukrainy mogą też korzystać z miejskiej komunikacji bezpłatnie po okazaniu dowolnego dokumentu. Autobusy i tramwaje od soboty jeżdżą udekorowane flagami w barwach ukraińskich i stołecznych.

W specjalistycznej poradni psychologiczno-pedagogicznej TOP przy Raszyńskiej 8/10 powstaje natomiast Psychologiczne Centrum Wsparcia, w której wsparcie psychologiczno-pedagogiczne znajdą dzieci, młodzież i dorośli.

Ratusz poinformował, że w przypadku, gdy konieczna jest pomoc dla psów lub kotów, z którymi przyjechali uchodźcy, można się zwrócić do Schroniska na Paluchu. Czynne są całodobowo numery tel.: +48 228681578 i 228681579.

Z kolei chętni do wolontariatu na rzecz Ukraińców mogą się zgłaszać poprzez miejską stronę ochotnicy.waw.pl. Propozycje darów i pomocy można również przesyłać na adres darczyncy@um.warszawa.pl.

„Poszukiwane są także mieszkania, pokoje czy inne lokale, które mogłyby stać się choćby na krótki czas miejscem zamieszkania dla osób i rodzin uciekających przed wojną na Ukrainie” – poinformowano. Takie zgłoszenia można zarejestrować na stronie ochotnicy.waw.pl/mieszkania.

Czytaj też:

Pomoc dla obywateli Ukrainy na Mazowszu. Infolinia działa już przy urzędzie wojewody

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone