SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

„Nasze telefony ociekają krwią”. Happening na ulicach stolicy

fot. RDC

Nasze telefony ociekają krwią. Pod tym hasłem odbył się w sobotę happening przed budynkiem Złotych Tarasów w Warszawie. Organizatorzy chcieli zwrócić uwagę warszawiaków na problem nieprzestrzegania praw człowieka w przemyśle elektronicznym.

Akcja to część happeningu zorganizowanego przez Instytut Globalnej Odpowiedzialności (IGO), który miał zwrócić uwagę Polaków na fakt, że telefony i inne elektroniczne gadżety pośrednio finansują konflikty zbrojne i łamanie praw człowieka. Miał też zachęcić ich do wsparcia kampanii na rzecz przyjęcia prawa, które ukróci ten proceder.

Oprócz wielkiego smartfonu, po którym spłynęła czerwona farba, zorganizowano też flash-mob. Kilkanaście osób rozmawiało przez atrapy telefonów, z których podczas wydarzenia zaczęła płynąć sztuczna krew.

Jak podkreślali organizatorzy, symboliczna krew na wielkim telefonie ma uświadomić Polakom, że produkcja sprzętów, których używamy jest nieetyczna i przyczynia się do konfliktów zbrojnych na świecie. – Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że telefony, tablety i inne elektroniczne gadżety, których używamy, mówiąc w przenośni „ociekają krwią”. Firmy, które je produkują nie sprawdzają, skąd pochodzą materiały, wykorzystywane do ich wytwarzania. A bardzo często pochodzą one z miejsc, gdzie dochody ze sprzedaży surowców są przeznaczane na zakup broni i finansowanie działań militarnych. To się dzieje w Afryce, Azji, Ameryce Południowej – tłumaczyła Ewa Jakubowska-Lorenz, koordynatorka kampanii w IGO.

Akcję można wesprzeć za pośrednictwem strony internetowej.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone