SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Wysokie zagrożenie pożarowe w lasach w centrum Mazowsza

Las/fot. Wikipedia

Rośnie ryzyko pożarów w mazowieckich lasach. W centralnej i wschodniej części regionu obowiązuje najwyższy – czwarty stopień zagrożenia. Także tu odnotowano od stycznia najwięcej pożarów traw i lasów w całym kraju.

Choć kwarantanna zobowiązuje nas do pozostania w domach, spacery są dozwolone, a mieszkańcy chętnie wybierają do tego celu okoliczne lasy, gdzie nie ma tłumów. Strażacy alarmują więc, by szczególnie uważać. W tym roku praktycznie nie było zimy i obfitych opadów śniegu. To z kolei powoduje, że w lasach jest dość sucho.

Od stycznia na Mazowszu doszło do 74 pożarów lasów. Jeszcze więcej było pożarów traw. W marciu i w kwietniu trwa sezon na wypalanie nieużytków. Trzeba jednak pamiętać, że jest to zabronione i może się skończyć wysokim mandatem – nawet do 5 tys. zł. Jeśli pożar rozprzestrzeni się i zagrozi np. okolicznym posesjom, kara będzie jeszcze bardziej surowa – grozi za to nawet więzienie.

„STOP pożarom traw”

13 marca ruszyła kolejna kampania akcji informacyjnej pod hasłem „STOP pożarom traw”. Działania są prowadzone we współpracy z MSWiA oraz Lasami Państwowymi.

Akcja służy m.in. uświadamianiu społeczeństwa o stratach wynikających z podpalania traw i nieużytków. Najczęściej takie zdarzenia mają miejsce w marcu i w kwietniu.

Z informacji przekazanych przez straży pożarnej wynika, że w ubiegłym roku z ogólnej liczby 153 520 odnotowanych pożarów w Polsce, aż 55 912 było pożarami traw i nieużytków rolnych – 36,4 proc. W ich wyniku zginęło 10 osób, a 140 odniosło obrażenia. Straty po pożarach traw i nieużytków wyceniono na prawie 41 mln zł. Straż odnotowała również prawie 9 tys. pożarów lasów. W wyniku pożarów w lasach zginęło siedem osób, a 31 odniosło obrażenia.

Czytaj też:

Pożar w gminie Ożarów Mazowiecki. Paliła się hala w Jawczycach

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone