SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Nagroda im. Św. Kazimierza po raz dziesiąty w Radomiu

fot. Rafał Terkner/Wikimedia Commons

W Radomiu po raz dziesiąty przyznana zostanie Nagroda im. Św. Kazimierza – patrona tego miasta i całej diecezji radomskiej. Wyróżnienie przyznawane jest za popularyzację wiedzy o historii i tradycji Radomia. Wręczenie narody odbywa się w marcu w ramach „Kazików”.

Do nagrody mogą być zgłaszane osoby lub organizacje, których działalność przyczyniła się do upowszechniania wiedzy o historii Radomia i zachowania dziedzictwa kulturowego miasta. – W tym roku zgłoszenia kandydatów będą przyjmowane do 16 lutego – poinformował Maciej Zwierzyński z Ośrodka Kultury i Sztuki w Radomiu „Resursa Obywatelska”.

Zwycięzcę wyłoni kapituła, w skład której wchodzą przedstawiciele władz miasta i laureaci poprzednich edycji nagrody. W minionych latach nagrodę otrzymali m.in. Społeczny Komitet Ratowania Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego, Bractwo Kurkowe im. Św. Sebastiana, a także historycy: Sebastian Piątkowski i Przemysław Bednarczyk oraz wieloletni pracownik Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, historyk sztuki Katarzyna Posiadała.

Nagroda zostanie wręczona 4 marca podczas „Kazików” – kilkudniowych obchodów święta patrona miasta i diecezji radomskiej. W tym czasie w Radomiu odbywa się zwykle wiele ciekawych imprez. Jedną z nich jest Wielki Test Wiedzy o Radomiu. O nagrodę walczą drużyny złożone z przedstawicieli różnych środowisk i radomskich instytucji. Zwycięscy przekazują wygraną na rzecz wybranej polskiej szkoły na Litwie. W poprzednich latach były to placówki w Zujunach, Pakienie, Wilnie i Miednikach Królewskich. W tym roku dary trafią do Gimnazjum im. Stefana Batorego w Ławaryszkach.

Kazimierz Jagiellończyk

Św. Kazimierz Jagiellończyk urodził się na Wawelu 3 października 1458 roku jako syn Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuskiej.

Jego wychowawcą był Jan Długosz. Królewicz wielokrotnie przebywał na zamku w Radomiu. Jego najważniejszy pobyt w tym mieście, jako namiestnika królewskiego w Koronie, przypadł na lata 1481-1483. Na te dwa lata władza przeniosła się do Radomia. W tym czasie Kazimierz dał się poznać jako sprawiedliwy i troskliwy władca, a jednocześnie osoba bardzo pobożna. Zmarł na gruźlicę 4 marca 1484 r. na zamku w Grodnie. Został pochowany w katedrze wileńskiej. Był kanonizowany w 1521 r., lecz bulla zaginęła wraz z rzeczami posła królewskiego Erazma Ciołka, który zmarł nagle w Rzymie. Ponowną bullę kanonizacyjną, powołującą się na akt kanonizacyjny papieża Leona X, wydał papież Klemens VIII w 1602 r. Święty Kazimierz jest patronem Polski i Litwy.

Ikonografia przedstawia go najczęściej w stroju książęcym, z lilią w ręku lub klęczącego w nocy przed drzwiami katedry. Od 4 marca 1983 r. św. Kazimierz za sprawą Jana Pawła II jest patronem miasta Radomia, a od 25 marca 1992 r. – patronem diecezji radomskiej.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone