SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Koncert muzyki dawnej na Zamku Królewskim w Warszawie

fot. Pexels

Wieczorem artyści Polskiej Opery Królewskiej zapraszają na Zamek Królewski w Warszawie, gdzie dadzą koncert muzyki dawnej. Tym razem wybrane zostały kompozycje Adama Jarzębskiego, Marcina Mielczewskiego oraz Bartłomieja Pękiela, które rozbrzmiewały na XVII-wiecznych dworach polskich Wazów.

Koncert zaplanowano o godz. 19. Dyrygent zespołu Capella Regia Polona, Krzysztof Garstka, podkreślił, że koncert będzie nawiązaniem do korzeni polskich. – Koncert niezwykły pod tym względem, że muzyka polska jest nieco zapomniana wśród Polaków. Nie jest tak popularna jak Haendel, czy Vivaldi. Warto przedstawić ją naszej publiczności. – zaznaczył Krzysztof Garstka.

Kierownik muzyczny dodał, że usłyszymy utwory kościelne z niecodzienną instrumentacją. – Będzie to koncert, w którym będą bardzo różne zestawienia instrumentów. Na przykład głos solowy, skrzypce i trzy puzony. Nie jest to instrumentacja standardowa. Bardzo często instrumenty dawne wykonywały partię, powielaną później przez głosy solowe – mówił Krzysztof Garstka.

„Muzyka dawna na Zamku Królewskim”

Adam Jarzębski zapisał się w historii przede wszystkim jako twórca muzyki instrumentalnej. Jest autorem kilkudziesięciu kompozycji określanych mianem „concerti”, które stanowią przykład wczesnej fazy rozwoju gatunku koncertu.

Bartłomiej Pękiel, uważany jest za jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów epoki baroku. Zasłynął głównie jako twórca muzyki religijnej. Przykładem może być muzyczne opracowanie sekwencji na Boże Narodzenie „Magnum Nomen Domini”.

Za panowania Wazów prawdopodobnie najbardziej znanym poza ojczyzną polskim kompozytorem był Marcin Mielczewski. Do dziś zachowała się po nim jedna niekompletna msza oraz 34 wokalno-instrumentalne motety i koncerty kościelne, a także szereg zespołowych kompozycji instrumentalnych.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone