SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Koniec pierwszego etapu rekrutacji do szkół średnich

Zdjęcie ilustracyjne/fot. cku3.pl

W szkołach w całym kraju zakończył się pierwszy etap rekrutacji do szkół średnich. Niektóre miasta na Mazowszu mają problem ze zbyt dużą ilością chętnych ubiegających się o miejsca. Wśród nich jest Warszawa, gdzie jak poinformował prezydent Rafał Trzaskowski, brakuje siedmiu tysięcy miejsc. Sprawdziliśmy, jak sytuacja wygląda w innych miastach regionu.

W siedleckich szkołach średnich jest ponad dwa razy więcej miejsc, niż chętnych. Najpopularniejsze jest zdecydowanie II Liceum Ogólnokształcące, do którego chce się dostać ponad 600 osób z tak zwanego „pierwszego wyboru”. Tam miejsc jest 420. Część kandydatów trafi tym samym do innej wskazanej przez siebie szkoły.

Bardzo popularna jest też LO nr 1 – w obu tych placówkach najchętniej wybierane są profile matematyczno-fizyczny i matematyczno-informatyczny.

Łącznie o miejsca w siedleckich szkołach średnich będzie się starać ponad 1500 uczniów z Siedlec, ale do miasta ściąga też młodzież z powiatu siedleckiego oraz łosickiego, sokołowskiego, węgrowskiego, międzyrzeckiego, łukowskiego i siemiatyckiego.

Według zapowiedzi miasta, siedleckie licea, technika i szkoły branżowe są gotowe przyjąć prawie 3,5 tysiąca osób.

Z dostaniem się do szkoły średniej nie powinno być też w Płocku. Tam również miejsc jest więcej niż kandydatów.

W pierwszym etapie rekrutacji podania złożyło niespełna pięć tysięcy uczniów, a szkoły mogą przyjąć ponad 6300 osób. – To nie znaczy jednak, że każdy dostanie się do tej szkoły, na której najbardziej mu zależy – zaznacza wiceprezydent miasta Roman Siemiątkowski.

Najbardziej oblegane licea w Płocku to Zespołu Szkół nr 6 – „Jagiellonka”, Liceum Ogólnokształcące im. Marsz. St. Małachowskiego – „Małachowianka” oraz III LO

W Radomiu po pierwszym etapie rekrutacji wolnych jest kilkaset miejsc.

Podobnie jak w ostatnich kilku latach, z dużym zainteresowaniem młodzieży spotkała się oferta szkół zawodowych: Zespołu Szkół Technicznych, Zespołu Szkół Elektronicznych i Zespołu Szkół Budowlanych, zaś wśród liceów – szkoła im. Marii Konopnickiej.

W sumie radomskie szkoły zawodowe, jako szkoły pierwszego wyboru wskazała ponad… połowa absolwentów podstawówek i gimnazjów. – Myślę, że zmiana świadomości wyboru rodziców radomskich absolwentów jest prognozą bardzo optymistyczną – mówi wiceprezydent miasta Karol Semik.

Radom przygotował prawie ponad 8 tys. miejsc w pierwszych klasach licealnych, technikach i szkołach branżowych pierwszego stopnia.

Przypomnijmy – to nie koniec rekrutacji. Drugi etap w połowie czerwca, kiedy już znane będą wyniki egzaminów.

Czytaj też:

Brakuje 7 tys. miejsc w stołecznych szkołach. Wrzesień będzie trudny

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone