SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Ile mazowieckie samorządy kosztował tegoroczny atak zimy?

Zima w Warszawie/fot. UM Warszawa

Tegoroczna zima na Mazowszu jest biała, przez co także kosztowna. Ile regionalne samorządy kosztowało do tej pory utrzymanie dróg? Zapytaliśmy urzędników w Warszawie, Radomiu, Płocku i Siedlcach.

W Warszawie pieniędzy na odśnieżanie ulic i chodników na pewno nie zabraknie – zapewnia ratusz. Miasto co roku na zimowe utrzymanie dróg wydaje miliony. Średni koszt pracy pługopiaskarki za godzinę to około 250 zł. Czasem na ulicach pojazdów jest 170. Przy mniejszych opadach – przynajmniej 40.

Wydaliśmy ponad połowę pieniędzy z zabezpieczonego na ten cel budżetu – mówi rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka. – W tym roku budżet m.st. Warszawy Zarządu Oczyszczania Miasta, czyli jednostki, która odśnieża, wynosi 72 mln złotych. Obecnie do dzisiaj Zarząd Oczyszczania Miasta wydał 45 mln złotych i przeprowadził 38 akcji – informuje.

A to oznacza, ze Warszawa na odśnieżanie wydała najwięcej ze wszystkich dużych miast. Dla porównania Poznań do tej pory na zimowe utrzymanie miasta wydał prawie 14 milionów.

Za mało pieniędzy w Radomiu

Zima zaskoczyła natomiast władze Radomia i miejskich radnych. Nie przewidzieli tak śnieżnej zimy i przeznaczyli za mało pieniędzy na utrzymanie dróg. Te właśnie się kończą.

Na bezpieczeństwie kierowców nie da się oszczędzić – mówi Mateusz Tyczyński, wiceprezydent Radomia. – Gdy tylko pogarszają się warunki na drogach, na miasto wyjeżdża przeszło 20 pojazdów, które mają ulice utrzymywać w odpowiednim stanie. Natomiast to wszystko kosztuje. Jeden dzień takiej pełnej akcji odśnieżania, to jest 100 tysięcy złotych. Takich pieniędzy sumarycznie nie byliśmy w stanie przewidzieć i zapisać w budżecie – tłumaczy.

Na utrzymanie ulic Radom przeznaczył nieco ponad 5 milionów złotych. Na tę kwotę składa się jednak także sprzątanie ich poza zimą.

Trzeba dokonać przesunięć finansowych. To nic nadzwyczajnego, bo na każdej sesji dokonuje się przesunięć w budżecie – mówi wiceprezydent. – Oczywiście dłuższa akcja odśnieżania powoduje, że w budżecie MZDiK widać ubytki, natomiast będziemy musieli się z tym zmierzyć. Miasto musi funkcjonować, to nie może być przecież tak, że nie ma pieniędzy na tak podstawowe rzeczy, jak zimowe utrzymanie miasta – wyjaśnia.

Konieczna korekta płockiego budżetu

Odśnieżanie płockich ulic od początku roku kosztowało ponad 2 mln złotych. Zaplanowane wydatki zostały przekroczone, bo Miejski Zarząd Dróg zarezerwował na całą akcję zima w 2021 roku 1,3 mln złotych.

Potrzebna będzie korekta budżetu drogowców – mówi Konrad Kozłowski z biura prasowego ratusza. – Pieniądze na kontynuację akcji „Zima” zostaną przesunięte ze środków Miejskiego Zarządu Dróg zarezerwowanych na bieżące utrzymanie dróg i chodników – informuje.

To może oznaczać, że nie wszystkie remonty zaplanowane na ten rok zostaną wykonane.

Jasna sytuacja w Siedlcach

Nie zabrakło i nie zabraknie pieniędzy na zimowe utrzymanie dróg w Siedlcach – zapewnia urząd miasta. Samorząd zapłacił za wykonane usługi 2 miliony 900 tysięcy złotych i tyle firmie musi wystarczyć. Zasady przetargu tłumaczy naczelnik wydziału dróg Wojciech Cylwik.

Na podstawie ubiegłorocznych ofert, ubiegłorocznych umów, szacujemy mniej więcej jaki może być koszt prowadzenia akcji zimowej i kontraktujemy utrzymanie zimowe miasta. Jeżeli zima jest bardzo sroga i wymaga dużych nakładów, to jest ryzyko firmy. Jeżeli zima jest lekka, to jest w pewnym sensie ryzyko miasta – wyjaśnia.

Akcja zimowego utrzymania dróg rozpoczyna się w Siedlcach 1 grudnia i trwa do końca marca. W porównaniu do ubiegłego roku była ona tańsza o około 300 tysięcy złotych.

Czytaj też: 

Trwa odwilż. Rośnie poziom Wisły w pow. płockim. „W weekend rzeka przyrosła o ponad 10 cm”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone