SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Kolejarze apelują do kierowców o ostrożność na przejazdach

fot. Pixabay

Kolejarze apelują do kierowców o ostrożność na przejazdach kolejowo-drogowych. Na jednym z nich, w Zalesiu Górnym rozdawano dziś ulotki na temat bezpieczeństwa. Kilkanaście dni temu na tym przejeździe doszło do incydentu. Autokar wjechał na niego mimo zamykającego się szlabanu. Do zderzenia z pociągiem nie doszło.

Bezpieczeństwo na przejazdach ma poprawić między innymi monitoring. Jak mówi Karol Jakubowski z Polskich Linii Kolejowych do końca zeszłego roku zostało min objętych 1200 przejazdów.
Podkreślił, że nagranie z monitoringu może być dowodem w postępowaniu ale także zapobiegać wypadkom. W zeszłym roku na przejazdach kolejowo-drogowych było ich 183. Przyczyną 99 procent z nich były błędy kierowców. Zginęło 29 osób, czyli o jedną mniej niż w 2016 roku.

Karol Jakubowski mówi, że kierowcy powinni przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Przed przejazdem bezwzględnie należy się zatrzymać, upewnić się, że nic nie nadjeżdża i dopiero wtedy można wjechać. Przepisy ruchu drogowego mówią, że pociągi mają zawsze pierwszeństwo. Karol Jakubowski podkreśla, że kierowcy, którzy lekceważą zasady bezpieczeństwa, narażają nie tylko siebie, ale też inne osoby – współpasażerów w samochodzie, a także pasażerów pociągu.

Przejazdy kolejowe były sprawdzane przez Najwyższą Izbę Kontroli. W zeszłym roku oceniła ona, że ponad połowa skontrolowanych przejazdów kolejowo – drogowych nie była należycie utrzymana, a 70 procent przejazdów było źle oznakowanych.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone