SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Kamienica Izaaka Rothberga wpisana do rejestru zabytków

Kamienica Izaaka Rothberga/fot. RDC

Kamienica Izaaka Rothberga przy ul. Marszałkowskiej 66 w Warszawie została wpisana do rejestru zabytków – poinformował w środę Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, prof. dr hab. Jakub Lewicki. Budowano ją w latach 1894-95 według koncepcji architekta Stefana Szyllera. Kamienica Rothberga jest przykładem adaptacji piętnasto- i szesnastowiecznej architektury rezydencjonalnej.

Budynek składa się z dwóch skrzydeł przyulicznych i oficyn, które zamykają obszerne prostokątne podwórze. Kamienica zbudowana jest w stylu neogotyckim. Budowano ją w latach 1894-95 według koncepcji architekta Stefana Szyllera na zlecenie inwestora budowlanego Izaaka Rothberga. Dawniej wpisywała się w ciąg trzech kamienic przy ul. Marszałkowskiej pod numerami 66, 68/70 i 72 zbudowanych w tym samy stylu. Zachowały się budynki pod numerami 66 i 72 – przekazał Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, prof. dr hab. Jakub Lewicki.

Częściowo zniszczona podczas wojny

Kamienica Rothberga jest przykładem adaptacji piętnasto- i szesnastowiecznej architektury rezydencjonalnej. Podczas wojny budynek został częściowo zniszczony, ale jej dawny wystrój został uwieczniony na licznych zdjęciach m.in. fotografa Karola Pęcherskiego. Do dzisiaj zachowały się jednak – od strony ul. Wilczej – balkony z neogotyckimi formami balustrad, schodkowy szczyt, a w zwieńczeniu – żeliwny, ozdobny wiatrowskaz.

Dobrze zachował się także wystrój i przejazd na dziedziniec, który stanowi stylistyczny unikat w skali Warszawy. – Przejazd posiada sklepienie krzyżowe oraz zespół zdobionych portalowych obramień – przypomniał prof. Lewicki.

Ponadto budynek zachował w wysokim stopniu wystrój i wyposażenie klatek schodowych m.in. stopnie wykończone płytami z białego marmuru i piaskowca, a także ceramiczne wykończenie posadzek z wielobarwnych płytek w układach „kobiercowych” i ozdobne metalowe balustrady.

Zachowały się również owalne medaliony na ścianach dekorowane motywami roślinnymi, stanowiące obramienia niezachowanych lamp gazowych oraz liczne oryginalne komponenty wykończenia wnętrz mieszkalnych, jak piece o gładkich lub reliefowych kaflach.

Czytaj też: Przystanek PKP Warszawa Ochota zabytkiem. Jest decyzja MKiDN

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone