SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Nie żyje Jerzy Gruza. Reżyser „Czterdziestolatka” miał 87 lat

Zmarł Jerzy Gruza/fot. PAP/Adam Warżawa

Jak poinformowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich, w nocy w Warszawie zmarł Jerzy Gruza. Reżyser, scenarzysta, aktor, twórca m.in. kultowych seriali „Wojna domowa” i „Czterdziestolatek” miał 87 lat.

Informację o śmierci Jerzego Gruzy Stowarzyszenie Filmowców Polskich podało na swojej stronie internetowej. „(…) reżyser i scenarzysta filmowy, telewizyjny i teatralny, aktor, wieloletni członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, twórca seriali Wojna domowa i Czterdziestolatek, zmarł dziś w nocy w Warszawie. Miał 87 lat” – głosi komunikat rzecznika prasowego SFP Grzegorza Wojtowicza.

W grudniu ubiegłego roku w mediach pojawiła się informacja o pogorszeniu stanu zdrowia reżysera. Trafił do szpitala w związku z problemami z oddychaniem.

Twórca kultowych seriali

Jerzy Gruza urodził się w 1932 roku w Warszawie. Studiował reżyserię w łódzkiej szkole filmowej, której dyplom uzyskał dopiero po latach – już jako uznany autor kultowych polskich seriali telewizyjnych. Był twórcą między innymi „Wojny domowej” i „Czterdziestolatka”. Od 1983 do 1991 roku był dyrektorem Teatru Muzycznego w Gdyni. Przez wiele lat pracował również dla Telewizji Polskiej, gdzie reżyserował spektakle Teatru Telewizji. Artysta był autorem felietonów, wspomnień i opowiadań, w których dokumentował życie kulturalne Polski.

Gruza jest laureatem m.in. SuperWiktora 1993 za całokształt twórczości telewizyjnej, Nagrody Publiczności Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych 1976 za „Motylem jestem, czyli romans 40-latka” oraz tytułu „Gwiazdy Telewizji Polskiej”, przyznanego mu z okazji 50-lecia TVP „za tworzenie oryginalnych form filmowych, teatralnych i rozrywkowych”.

W 2017 roku podczas 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, również za całokształt twórczości, został uhonorowany „Platynowymi Lwami”.

Posłuchaj:

Polak potrafi: Teatr Sensacji KOBRA

Czytaj też:

Kompozytor Romuald Lipko, lider Budki Suflera, spoczął w Lublinie

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone