SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Jak aktywność pojedynczych komórek daje nam świadomość? To Święty Graal neuronauki”

fot. RDC

– Jest pytanie, jak aktywność pojedynczych komórek, których nie jesteśmy w stanie w pełni zrozumieć, w sumie daje nam naszą ludzką świadomość. To jest ten Święty Graal, do którego dąży neuronauka. Tutaj mamy ogromny problem. Dochodzimy bowiem do fundamentalnego pytania filozoficznego, czy będziemy w ogóle w stanie zrozumieć tworzenie świadomości i to, jak działa ludzi mózg – mówił w „Niedzieli filozofów” dr Paweł Boguszewski z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN.

Jak tłumaczył gość RDC jednym z podejść do zrozumienia ludzkiego mózgu jest tworzenie modeli komputerowych. – Dlatego ten mały robaczek jest tam na początku, żeby zrobić 100-procentowo wiarygodny model komputerowy organizmu, gdzie znamy wszystkie geny i wiemy, gdzie każdy neuron ma leżeć. Mimo to cały czas nie potrafimy puścić tej maszynerii w ruch tak, żeby otrzymywać takie same odpowiedzi, kiedy podajemy wirtualne bodźce do symulacji – zaznaczył Paweł Boguszewski.

Dodał, że skoro w tym momencie mamy problem z 300 neuronami, to co dopiero jeśli mowa o 86 miliardach w naszym mózgu? – Nasz mózg, można powiedzieć w dużym uproszczeniu, działa na zasadzie dużej ilości neuronów. My natomiast nie znamy języka tych pojedynczych. Pytanie, jak jest zakodowana informacja w tych impulsach – zastanawiał się.

Boguszewski zaznaczył, że jest ciągle pytanie, jak aktywność pojedynczych komórek, których nie jesteśmy w stanie w pełni zrozumieć, w sumie daje nam naszą ludzką świadomość. – To jest ten Święty Graal, do którego dąży neuronauka. Tutaj mamy ogromny problem. Dochodzimy bowiem do fundamentalnego pytania filozoficznego, czy będziemy w ogóle w stanie zrozumieć tworzenie świadomości i tego, jak działa ludzi mózg – powiedział.

Język układu nerwowego

Wspomniał, że nadal również nie wiadomo, jak działa przetwarzanie sygnałów sensorycznych. – Jak to jest, że kiedy podsłuchujemy pojedynczy nerw, podajemy jakiś bodziec na palec, obserwujemy aktywności neuronów i za każdym razem ten sygnał wygląda inaczej, a mimo to nasz mózg ma cały czas to samo wrażenie sensoryczne – mówił Boguszewski.

Gość RDC zastanawiał się, jak ta sensoryka współpracuje z układem nerwowym. – Być może jest to jedna z szybszych dróg do zrozumienia języka układu nerwowego. Być może później, dokładając tę ogromną ilość neuronów, będziemy w stanie odkryć, jak to wszystko w sumie działa – powiedział.

Sztuczna inteligencja

Jak się okazuje, pojawia się też pytanie, czy nawet jeśli będziemy mogli symulować pojedynczą komórkę, posiądziemy wiedzę, jak będzie działała, połączymy ją z odpowiednią ilością innych komórek, to czy jak wszystko puścimy w ruch, to będzie to miało świadomość.

Cały czas jest jednak to główne pytanie, czy mimo rozwiązania wszystkich technologicznych problemów i zwiększenia mocy obliczeniowej, będziemy w stanie symulować ludzi mózg, czy będzie miał świadomość i w ten sposób powstanie sztuczna inteligencja – mówił w „Niedzieli filozofów” dr Paweł Boguszewski.

Zrealizowano dzięki współfinansowaniu z opłat abonamentowych
NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone