SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

I. Zalewski o M. Błażewiczu: był na „ty” z większością studentów

fot. polmic.pl

Marcin Błażewicz był jedynym w swoim rodzaju człowiekiem, obok którego nikt nie przeszedł obojętnie – mówił w rozmowie z Radiem dla Ciebie Ignacy Zalewski. Muzyk prowadzący audycję „Nie tylko Chopin” w RDC wspominał zmarłego w poniedziałek Marcina Błażewicza jako znakomitego pedagoga i wybitnego twórcę.

Marcin Błażewicz był pedagogiem, który skracał dystans – mówił Ignacy Zalewski w rozmowie z RDC. – Dość powiedzieć, że z większością swoich studentów była na „Ty” (…) Miał w sobie wielkie ciepło, a przy okazji wielką żywotność. Często bywał kontrowersyjny, ale wynikało to z jego poszukiwawczej natury – dodał.

W ostatnim czasie nasza relacja była wyjątkowa – wskazał Zalewski. – Jako dziekan wydziału (Kompozycji i Teorii Muzyki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina – red.) w jakimś sensie miałem Marcina Błażewicza pod sobą, co traktował ze skromnością i zadowoleniem, że jego studenci dalej rozwijają się w karierze, czy to kompozytorskiej czy zawodowej – tłumaczył.

Zapytaliśmy też, jak wyglądała praca kompozytorska Marcina Błażewicza. To jest bardzo samotna praca, wie o niej tylko sam twórca – przekonywał Zalewski. – Profesor Błażewicz pisał ręcznie, co nie jest dziś standardem (…) Pisał w dużej mierze przy fortepianie – wspominał.

Marcin Błażewicz urodził się urodził się 28 lutego 1953 w Warszawie. W latach 1974-75 studiował filozofię w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (obecnie UKSW), a następnie – w latach 1977-82 – kompozycję w klasie Mariana Borkowskiego w Akademii Muzycznej w Warszawie.

Był profesorem zwyczajnym i prowadził klasę kompozycji w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, a także czytanie partytur, propedeutykę kompozycji oraz instrumentację. Był promotorem 9 doktoratów, m.in. Dariusza Przybylskiego, Eunho Changa, Krzesimira Dębskiego i Ignacego Zalewskiego.

Propagował kulturę muzyczną

Propagował również kulturę muzyczną. W latach 1983-87 był organizatorem i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Forum Nowej Muzyki w Warszawie. W latach 1990-92 pełnił funkcję prezesa polskiej sekcji Jeunesses Musicales, a od 1990 do 1994 – wiceprezesa Towarzystwa Sztuki Perkusyjnej.

Jednocześnie w latach 1986-98 był kierownikiem muzycznym Teatru Polskiego Radia oraz redaktorem w programie Polskie Radio „BIS”. W 2000 założył czasopismo o muzyce i sztukach pokrewnych „Muzyka21”, którego był do 2001 redaktorem naczelnym. Sprawował także funkcje przewodniczącego sekcji muzyki poważnej ZAiKS (2006-2013) oraz skarbnika ZAiKS (od 2006). Od 2008 związany był z Edition Svitzer.

Wielokrotnie nagradzany

Marcin Błażewicz za swoją twórczość kompozytorską otrzymał szereg nagród, m.in. w 1981 – III nagrodę na I Ogólnopolskim Konkursie na utwór chóralny a cappella w Legnicy za Pensées na 3 grupy chóralne (1977) oraz wyróżnienie na II Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim na utwór kameralny w Białymstoku za Kammerkonzert na 14 solistów-kameralistów (1981), w 1983 – I nagrodę w kategorii utworów chóralnych na Warszawskim Konkursie Kompozytorskim Związku Kompozytorów Polskich za utwór Lokomotywa na 4-głosowy chór dziecięcy a cappella do wiersza Juliana Tuwima (1983), a w 1985 – nagrodę specjalną na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim „Music Today 1985” w Tokyo za Thanatos na flet solo (1984-85).

Marcin Błażewicz został uhonorowany Nagrodą im. Stanisława Wyspiańskiego za całokształt twórczości (1988) oraz dwukrotnie Prix Italia (1989, 1990).

Czytaj też:

Nie żyje Marcin Błażewicz. Wybitny kompozytor miał 68 lat

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone