SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Kultura bez barier”. Instytucje kultury ze specjalnym programem

fot. RDC

Kina, teatry, muzea, galerie otwarte dla osób z ograniczeniami. Pod koniec września wystartuje 9. edycja festiwalu „Kultura Bez Barier” – w tym roku pod hasłem „Możesz być blisko”.

Impreza ma ułatwić dostęp do kultury osobom, które na co dzień mierzą się z różnymi ograniczeniami – mówi Robert Więckowski z fundacji „Kultura Bez Barier”. – Bez względu na to, w jakiej jesteś sytuacji; czy masz dużo pieniędzy, czy mało; czy mieszkasz daleko od kultury, czy całkiem blisko; jesteś kobietą, mężczyzną; masz jakąś niepełnosprawność albo nie; na pewno znajdziesz coś dla siebie. Od samego początku nam właśnie o to chodzi i sięgnęliśmy po to „możesz”, żeby przekonywać, żeby pozytywnie motywować, żeby zapraszać na każde wydarzenie. Każdy może być razem z nami – tłumaczy.

Chcemy, szczególnie po pandemii zachęcić osoby z niepełnoprawnościami do pełnego korzystania z oferty kulturalnej – dodaje Więckowski. – Wiele osób z niepełnosprawnościami odmawia sobie w tej chwili uczestnictwa w realu, bo się przyzwyczaili do wygody. Ale odmawia sobie uczestnictwa w czymś, co jest na prawdę bardzo piękne, motywujące, coś, co sprawia, że ta nasza codzienność staje się atrakcyjniejsza, bo u siebie przed komputerem nie spotkamy tylu ludzi, nie poczujemy tylu zapachów, nie doświadczymy tylu smaków, nie nasiąkniemy tymi dźwiękami – wskazuje.

Specjalne ułatwienia

Otworzą się teatry, galerie, kina, muzea czy parki – dodaje współorganizatorka Anna Żurawska. – Między innymi zapraszamy na spacer pt. „Wola. Warszawski dziki zachód”. Są oprowadzania w muzeach; doskonałych wystaw w muzeum Polin, Muzeum Narodowym. 4 października gościć będzie u nas Tomek Kot, będziemy prezentować jego film pt. „Wróg doskonały”. Poza tym wiele spektakli – wylicza.

Podczas wszystkich wydarzeń na osoby z niepełnosprawnościami będą czekały specjalne ułatwienia – mówi Żurawska. – Będą w zależności od potrzeb przygotowane: audiodeskrypcja, czyli dodatkowy opis dla osób niewidomych, będą materiały pomocnicze dotykowe, będą napisy dla niesłyszących do filmów, będą liczne wydarzenia z tłumaczeniem na język migowy albo z dodatkową technologią, jaką jest pętla indukcyjna. Są instytucje kultury, w których znajdziemy pokoje wyciszenia, słuchawki wyciszające dla osób w spektrum autyzmu – wyjaśnia.

Festiwal „Kultura Bez Barier” potrwa od 30 września do 10 października. W Warszawie przygotowanych zostało ponad 140 wydarzeń. Szczegółowy program TUTAJ.

Czytaj też:

Budżet Obywatelski Mazowsza. Ile projektów dotyczy Warszawy?

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone