SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Fenomen Wikipedii. „W pewnym momencie zjadła konkurencję. Bardzo nad tym ubolewamy”

fot. Pixabay

– Wszyscy wiemy, że napisanie książki czy artykułu naukowego jest bardzo trudne. Wikipedia zawsze miała być trochę zabawą, a trochę sprawdzeniem siebie i podarowaniem czegoś innym ludziom. Dzięki temu mogliśmy zbudować bardzo dużą stronę internetową – mówił w „Wieczorze RDC” Michał Buczyński ze Stowarzyszenia Wikimedia Polska.

W 2016 roku w polskiej edycji największej cyfrowej encyklopedii świata przybyło ok. 50 tys. nowych artykułów. Dla porównania – w 2015 r. powstało 66 tys. wpisów, a w 2014 r. – ponad 64 tys. Rekordowa liczba haseł powstała w 2006 r., kiedy pojawiło się ich blisko 175 tys. Rzecznik Stowarzyszenia Wikimedia Polska, Krzysztof Machocki, zwraca uwagę, że co prawda maleje liczba nowych wpisów, ale rośnie ich jakość, o czym świadczy wiele tzw. artykułów wyróżnionych.

Jak powiedział w RDC Michał Buczyński, założeniem Wikipedii od początku było to, że przeciętny wykształcony człowiek jest w stanie dołożyć coś od siebie. – Metodą drobnych kroków jesteśmy w stanie zbudować wielkie źródło wiedzy. Wszyscy wiemy, że napisanie książki czy artykułu naukowego jest bardzo trudne. Wikipedia zawsze miała być trochę zabawą, a trochę sprawdzeniem siebie i podarowaniem czegoś innym ludziom. Dzięki temu mogliśmy zbudować bardzo dużą stronę internetową – wyjaśnił członek Stowarzyszenia Wikimedia Polska.

„Zjadła konkurencję”

Gość RDC zauważył, że Wikipedia „w pewnym momencie zjadła konkurencję„. – Bardzo nad tym ubolewamy. Zespół PWN od wielu lat nie posiada zespołu encyklopedycznego, bo pisanie encyklopedii jest bardzo drogie. Jeśli spróbować podliczyć miliony godzin, które poświecili na pisanie wolontariusze, to prawdopodobnie nie bylibyśmy w stanie za to zapłacić, a przynajmniej nikt by tego nie chciał zrobić – podkreślił Buczyński.

Zwrócił uwagę, że jako cywilizacja potrafimy bardzo dużo zapłacić piłkarzom czy celebrytom, ale znacznie mniej płacimy szeregowym ludziom kultury i nauki. – Ludzie piszący Wikipedię muszą to robić dla przyjemności – powiedział gość „Wieczoru RDC”.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone