SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Dr G. Mathea: nowy premier Wielkiej Brytanii zagadką dla obywateli

Grzegorz Mathea/fot. RDC

– Wydaj się, że nawet sami obywatele Wielkiej Brytanii nie wiedzą, kim jest ich nowy premier – stwierdził w „Poranku RDC” dr Grzegorz Mathea, ekspert ds. brytyjskich. Boris Johnson, polityk Partii Konserwatywnej, pod koniec lipca zastąpił na stanowisku szefa rządu Theresę May.

Z wykształcenia jest historykiem, choć popularność zawdzięcza swojej działalności w polityce. Był burmistrzem Londynu, później pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych w gabinecie swojej poprzedniczki.

Johnson zbudował swoją markę polityczną na totalnej kontrowersji – mówił dr Grzegorz Mathea. – Tradycja ekscentryzmu w brytyjskiej polityce jest wielowiekowa. Johnson to jednak mistrz autopromocji. W ciągu ostatnich lat wywrócił brytyjską scenę polityczną do góry nogami – zaznaczył gość RDC.

Boris Johnson to też twarz wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej – to Mr. Brexit. Jest taką twarzą brexitu jak Diego Maradona futbolu – powiedział Mathea. – Stał się inspiracją, później był jedną z głównych twarzy kampanii „Vote Leave”, wzbił swoją popularność, którą utrzymywał odkąd został burmistrzem Londynu – dodał.

Mathea dodał, że w przeciwieństwie do prezydenta Warszawy, burmistrz Londynu to bardziej znacząca funkcja w brytyjskiej polityce.

Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską do 31 października.

Posłuchaj:

Poranek RDC: kim jest Boris Johnson, nowy premier Wielkiej Brytanii?

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone