Betonowy gruz w parku na Ursynowie zostaje mimo protestów mieszkańców. Wniosek nie pomoże?

  • 18.05.2023 06:25

  • Aktualizacja: 14:16 18.05.2023

Ursynowskie lapidarium do likwidacji. Jest oficjalny wniosek o usunięcie wielkich betonowych płyt z Parku Cichociemnych w Warszawie. Jak informowaliśmy w Radiu dla Ciebie, obok sterty gruzu postawiono tabliczkę z informacją, że jest to „land-art”, który mówi o materiałach i budowie dzielnicy.

Betonowe gruzowisko na Ursynowie nie zostanie usunięte. Zarząd Zieleni od początku nie chciał pozbyć się „lapidarium”, oznajmiając, że jest to forma ulicznej sztuki przedstawiającej materiały i sposób budowy Ursynowa.

Po stanowczej krytyce mieszkańców powstała petycja w sprawie usunięcia „sztuki”.

Jak mówi radny Lewicy Marek Szolc, to właśnie głos mieszkańców powinien być w tym wypadku najważniejszy.

– Ludzie uważają, że wykonawcy nie chciało się usuwać kupy gruzu, która zaległa w tym miejscu, i przerobił te nieestetyczne śmieci na coś, co ma rzekomo budzić różne artystyczne refleksje – zauważa radny.

Mimo wszystko Zarząd Zieleni idzie w zaparte i mówi, że lapidarium nie zostanie zlikwidowane.

– Na ten moment nie przewidujemy takiej opcji. Lapidarium jest częścią parku, która od początku była w projekcie i założeniach prac, które wykonaliśmy w tym parku, więc lapidarium na pewno zostanie – twierdzi Karolina Kwiecień-Łukaszewska.

Zarząd Zieleni przestrzega również mieszkańców przed usuwaniem lapidarium na własną rękę. Każdy przypadek jego niszczenia zostanie traktowany jako wandalizm i będzie zgłaszany służbom.

Z definicji „lapidarium” to miejsce przechowywania i prezentowania okazów kamieni naturalnych i kamiennych fragmentów elementów architektonicznych oraz inskrypcji epigraficznych, rzeźb, nagrobków, pomników, pochodzących z zabytkowych budowli.

Czytaj też: Mural poświęcony Krzysztofowi Krawczykowi uroczyście odsłonięty

Źródło:

RDC

Autor:

Adam Abramiuk/PA

Kategorie: