Żadnych prac domowych dla uczniów 1–3. Od czwartej klasy tylko dla chętnych

  • 19.01.2024 17:37

  • Aktualizacja: 09:44 20.01.2024

Premier Donald Tusk przekazał w piątek, że od kwietnia będą obowiązywały nowe zasady dotyczące prac domowych: w klasach 1–3 nie będzie ich wcale, a w klasach 4–8 będą „tylko dla chętnych i bez oceniania”. Wcześniej tego dnia minister edukacji Barbara Nowacka podała, że rozporządzenie jest już przygotowane.

Szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej pytana w piątek w programie „Tłit” Wirtualnej Polski o to, kiedy znikną prace domowe ze szkół podstawowych, przekazała, że „jak będzie rozporządzenie, które jest przygotowane już”. Dopytywana, od kiedy konkretnie uczniowie nie będą musieli odrabiać prac domowych, odpowiedziała: „od początku kwietnia takie rozporządzenie będzie funkcjonowało”.

Do zapowiedzi zmian odniósł się na platformie X premier Donald Tusk. W opublikowanym nagraniu przypomniał wypowiedź ucznia z sierpnia ub.r., który mówił, że „to jest ogólnie problem polskich szkół, że są łamane prawa dziecka. Zadawanie na weekend, sprawdziany na poniedziałek”.

„Uroczyście ogłaszam: tego problemu więcej nie będzie” – zaznaczył szef rządu.

Przekazał, że od kwietnia będą obowiązywały nowe zasady prac domowych. „W klasach od 1 do 3 żadnych prac domowych, no chyba że czasami jakiś wierszyk. Od 4 do 8 klasy prace domowe tylko dla chętnych i bez oceniania. Jeśli chodzi o szkoły średnie, bawcie się dobrze na feriach” – powiedział Tusk.

Ograniczenie prac domowych minister edukacji narodowej zapowiadała, obejmując urząd. Apelowała wówczas do nauczycieli, by nie zadawali prac domowych na święta.

Czytaj też: Dokumenty związane z Wincentym Witosem zaprezentowano w Archiwum Akt Nowych

Źródło:

PAP

Autor:

RDC /PA

Kategorie: