Oszuści polują na poszukujących miłości. Jak nie dać się podejść?

  • 15.02.2024 15:43

  • Aktualizacja: 13:44 16.02.2024

Na poszukujących miłości polują oszuści. Policja przypomina o zachowaniu szczególnej ostrożności na portalach randkowych i społecznościowych i przestrzega przed tzw. przekrętem nigeryjskim. – Oszuści miesiącami rozkochują w sobie wytypowaną ofiarę – mówi rzeczniczka siedleckiej policji Ewelina Radomyska.

W Dzień Singla mazowiecka policja przestrzega osoby samotne przed oszustwami na portalach randkowych.

Oszuści mogą miesiącami korespondować z wybraną przez siebie ofiarą i okłamywać ją co do swojego życia.

– Najczęściej te wszystkie historie są fikcyjne. To schemat oszustwa nigeryjskiego. Oszuści podszywają się pod różne osoby, najczęściej jest to amerykański żołnierz, lekarz czy dyplomata – mówi rzeczniczka siedleckiej policji Ewelina Radomyska.

Po jakimś czasie w życiu oszusta dzieje się coś niespodziewanego, np. choroba bliskich czy konieczność przechowanie paczki. Motywy są różne.

– Jednym z nich jest to, że ta osoba bardzo by chciała się z nami spotkać, przylecieć do nas, ale przebywa w takim miejscu, gdzie nie posiada dostępu do swojego rachunku bankowego i prosi nas o opłacenie biletu lotniczego. Jest też prezent, który chce wysłać w imię swojej miłości do nas lub paczka, którą chce nam przesłać z prośbą o zaopiekowanie się nią – wyjaśnia Radomyska.

Ostatnio właśnie metodą „na paczkę” dał się nabrać mieszkaniec Siedlec, którego oszukała fałszywa amerykańska żołnierka.

Policjanci apelują o czujność w Internecie – nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie – i o nieprzekazywanie żadnych pieniędzy obcym osobom.

Walentynkowy alarm – jak rozpoznać oszusta?

  • Oszuści szybko wyznają silne uczucie względem swojej ofiary.
  • Odwlekają ustalenie daty spotkania z uwagi na swoją pracę.
  • Nadają ofierze zdrobniałe, urocze przezwisko, co chroni ich przed pomyłką, gdy rozmawiają na czacie z wieloma ofiarami jednocześnie.
  • Używają nieprawdziwych zdjęć atrakcyjnych osób.
  • Proponują przeniesienie rozmów poza serwis randkowy najczęściej na popularny komunikator.
  • Dzielą się swoimi problemami życiowymi, które mogą być rozwiązane wyłącznie za pomocą pieniędzy, aby w rezultacie poprosić o pomoc finansową.

Jeśli masz podejrzenie, że osoba, z którą korespondujesz, nie jest tą, za którą się podaje, warto o tym porozmawiać z kimś z grona przyjaciół lub rodziny. Jeśli coś wygląda na zbyt piękne, by było prawdziwe, czasem prawdziwe nie jest.

Czytaj też: Wyłudzają dane za pomocą fake newsów. Siedlecka policja ostrzega przed oszustami

Źródło:

RDC

Autor:

Olga Kwaśniewska/PA