SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Znamy zwycięzców Plebiscytu „Wydarzenie Historyczne Roku”

fot. Jan Kowalewski w czasie III powstania śląskiego/UM Łódź

Obchody Roku Jana Kowalewskiego, wystawa „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie” oraz uruchomienie edukacyjnego portalu Polska Biblioteka Muzyczna zwyciężyły w Plebiscycie „Wydarzenie Historyczne Roku” za 2020 r.

W Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbyła się we wtorek gala, podczas której ogłoszono zwycięzców 14. edycji Plebiscytu „Wydarzenie Historyczne Roku”. W konkursie, organizowanym przez Muzeum Historii Polski (MHP), wyłaniani są twórcy najciekawszych przedsięwzięć historycznych w kategoriach: Wydarzenie, Wystawa oraz Edukacja. W tym roku po raz pierwszy przyznano też Nagrodę Specjalną Muzeum Historii Polski.

Jan Kowalewski i wielokulturowa Łódź

Zwycięski projekt w kategorii Wydarzenie to Obchody Roku Jana Kowalewskiego zorganizowane przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi i Urząd Miasta Łodzi. „Ustanowienie przez Senat RP Roku Jana Kowalewskiego stało się impulsem do zrealizowania w rodzinnym mieście wybitnego kryptologa ciągu wydarzeń okolicznościowych: powstały filmy edukacyjne, słuchowisko Zagadka Jana K., wystawa »Szyfry wojny. Jan Kowalewski – nieznany bohater 1920 roku«, otwarto Pokój Zagadek. Zwieńczeniem obchodów było odsłonięcie muralu poświęconego człowiekowi, który wsławił się złamaniem sowieckich szyfrów” – podało MHP.

W kategorii Wystawa pierwsze miejsce zajęła ekspozycja „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie”, przygotowana przez Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, którą można obejrzeć w Łódzkim Parku Kultury Miejskiej.

Wystawa ta – jak czytamy na stronie Centrum – opowiada historię wielokulturowej, włókienniczej Łodzi z perspektywy codziennego życia jej mieszkańców. Losy bohaterów ukazane są na przestrzeni XIX i XX w. na tle zdarzeń historycznych i społecznych. Inspiracją dla tych mikrohistorii były rodzinne wspomnienia, pamiętniki i wywiady, będące zapisem historii mówionych najstarszych mieszkańców Łodzi.

Biblioteka muzyczna i Na tropie tajemnicy

W kategorii Edukacja zwyciężył portal Polska Biblioteka Muzyczna przygotowany przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Serwis udostępnia zdigitalizowane materiały nutowe utworów solowych, kameralnych i orkiestrowych, dzieła od średniowiecza po współczesność reprezentujące różne style i gatunki oraz materiały ikonograficzne pochodzące z XIX i pierwszej połowy XX wieku. Na portalu www.polskabibliotekamuzyczna.pl zamieszczonych jest blisko 10 tys. obiektów cyfrowych.

Nagrodę Specjalną Muzeum Historii Polski otrzymał projekt „Na tropie tajemnicy – ożywianie archiwalnych pocztówek”, który został zgłoszony w kategorii Edukacja przez Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu. „Dzięki animacjom oglądający mogą przenieść się w czasie i zobaczyć, jak wyglądało w Sosnowcu życie ponad sto lat temu. Zadbano także o szeroką dostępność filmów – przygotowane materiały są przetłumaczone na polski język migowy (PJM), mają napisy oraz audiodeskrypcję. Animacje pokazują dzieje trzech zabytków: fabryki Schoenów, Zamku Sieleckiego, Teatru Zagłębia oraz głównej ulicy miasta – 3 Maja” – podało MHP.

Czytaj też:

Reportaż roku wybrany. Finał Nagrody im. R. Kapuścińskiego

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone