SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

COVID-19. Ruszyły zapisy na szczepienia dla nastolatków

Szczepienia na COVID-19/fot. PAP/Leszek Szymański

Weszły w życie zmiany dotyczące systemu szczepień na COVID-19. Od poniedziałku na szczepienia mogą rejestrować się 16- i 17-latkowie. Szybciej będziemy też otrzymywać drugą dawkę szczepionki – po 35 dniach. Dotychczas czas oczekiwania na drugą dawkę dla preparatów firmy Pfizer i Moderna wynosił 42 dni, a dla szczepionki firmy AstraZeneka- 84 dni.

KORONAWIRUS NA MAZOWSZU. ZOBACZ MAPĘ ZAKAŻEŃ

ZOBACZ MAPĘ PUNKTÓW SZCZEPIEŃ PRZECIW COVID-19 NA MAZOWSZU

Wszystkie osoby, które ukończyły 16. rok życia mają automatycznie wystawione e-skierowanie na szczepienie. W przypadku osób, które ukończą ten wiek w tym roku, skierowania będą wystawiane po 16. urodzinach, w odstępach tygodniowych. Przed szczepieniem trzeba wypełnić kwestionariusz wstępnego wywiadu, który od wczoraj jest dostępny na stronie gov.pl. Kwestionariusz musi podpisać opiekun prawny nastolatka. Można go pobrać ze strony i wypełnić w domu. Jeśli ktoś nie będzie miał wydrukowanego kwestionariusza ze sobą, będzie musiał przyjść na szczepienie z opiekunem prawnym, który musi wyrazić zgodę na szczepienie.

Nastolatkowie szczepieni Pfizerem

Osobom nieletnim w Polsce będzie podawana szczepionka firmy Pfizer, ponieważ obecnie tylko ten preparat został dopuszczony przez Europejską Agencję Leków do stosowania u osób poniżej 18. roku życia. Aby zarejestrować się na szczepienie, należy zadzwonić na całodobową i bezpłatną infolinię NFZ – 989, elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl, skontaktować się z wybranym punktem szczepień lub wysłać SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie. Więcej TUTAJ.

Krótszy czas oczekiwania na drugą dawkę

Także od poniedziałku zgodnie z zarządzeniem ministra zdrowia druga dawka szczepionki przeciwko COVID-19 w Narodowym Programie Szczepień będzie podawana szybciej, bo po 35 dniach. Szef Kancelarii Premiera i pełnomocnik do spraw Narodowego Programu Szczepień Michał Dworczyk zachęcał osoby, które przyjęły już pierwszą dawkę szczepionki, by próbowały ten czas skrócić, dowiadując się o wcześniejszy termin szczepienia drugą dawką. Zaznaczył jednocześnie, że taka możliwość będzie zależała od dostępności szczepionek. Od dziś przyspieszone zostają także szczepienia tzw. ozdrowieńców. Do tej pory osoby, które przeszły zakażenie koronawirusem, musiały czekać na szczepienie 90 dni od dnia, w którym uzyskały pozytywny wynik testu na obecność patogenu. Teraz ten czas zostaje skrócony do 30 dni.

Czytaj też:

Dziś początek naboru do szkół średnich w Warszawie

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone