SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Będą szczepienia nastolatków na COVID-19. Znamy termin rejestracji

Szczepienia na COVID-19/fot. PAP/Leszek Szymański

Rejestracja na szczepienia dla osób w wieku 16-17 lat rusza w poniedziałek. Jak tłumaczyła wiceminister zdrowia Anna Goławska, przed wizytą w punkcie szczepień trzeba wypełnić odpowiedni kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego. Muszą to zrobić wszystkie osoby, które w dniu szczepienia nie ukończyły 18 lat.

KORONAWIRUS NA MAZOWSZU. ZOBACZ MAPĘ ZAKAŻEŃ

ZOBACZ MAPĘ PUNKTÓW SZCZEPIEŃ PRZECIW COVID-19 NA MAZOWSZU

Resort zachęca do wcześniejszego pobrania formularza i podpisania go przez opiekuna prawnego. Jeśli ktoś nie będzie miał wydrukowanego kwestionariusza ze sobą, to otrzyma go do wypełnienia w punkcie szczepień. W takim przypadku osoba niepełnoletnia będzie musiała przyjść na szczepienie z opiekunem prawnym, który wyraża zgodę na udzielenie świadczenia.

Ministerstwo zwróciło uwagę na to, że wersja kwestionariusza dla osób niepełnoletnich zawiera uzupełnienie o zgodę opiekuna ustawowego na szczepienie osoby niepełnoletniej. W przypadku szczepienia osoby, która ukończyła 16 lat, wymagany na kwestionariuszu jest również podpis wyrażający zgodę na wykonanie szczepienia przeciw COVID-19.

„Odpowiedzi na pytania z kwestionariusza pozwolą personelowi kwalifikującemu do szczepienia zdecydować, czy u danej osoby można wykonać szczepienie przeciw COVID-19. Odpowiedzi będą wykorzystane w czasie kwalifikacji do szczepienia. Osoba kwalifikująca może zadać dodatkowe pytania. W przypadku niejasności należy poprosić o wyjaśnienie pracownika medycznego kwalifikującego lub realizującego szczepienie” – podał resort.

Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej przeciw COVID-19 będzie można pobrać od niedzieli.

E-skierowanie wystawione automatycznie

Gdy rozpocznie się rejestracja nastolatków powyżej 16. roku życia, wszystkie osoby z odpowiednich roczników będą miały automatycznie wystawione e-skierowanie do szczepienia.

„E-skierowanie otrzymają wszystkie osoby, które ukończyły 16. rok życia w przypadku osób, które ukończą ten wiek w 2021 roku. E-skierowania będą wystawiane po fakcie ukończenia 16. roku życia w odstępach tygodniowych” – przekazał resort.

Obecnie tylko szczepionka Comirnaty firmy Pfizer została dopuszczona przez Europejską Agencję Leków do stosowania u osób w wieku 16 lat i starszych. Comirnaty zawiera cząsteczkę zwaną informacyjnym RNA (mRNA) z instrukcjami wytwarzania białka, nazywanego białkiem S, naturalnie występującego w SARS-CoV-2, wirusie wywołującym COVID-19. Szczepionka działa poprzez przygotowanie organizmu do obrony przed wirusem SARS-CoV-2. Jest szczepionką dwudawkową.

Czytaj też:

Punkty powszechnych szczepień w stolicy przyjęły pierwszych chętnych

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone