SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Zmarł aktor Krzysztof Kiersznowski. Miał 70 lat

Krzysztof Kiersznowski/fot. Aruna666 from pl.wikipedia, CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons

Nie żyje znakomity aktor teatralny, telewizyjny i filmowy Krzysztof Kiersznowski. O jego śmierci poinformowała w niedzielę w mediach społecznościowych aktorka Magdalena Schejbal. Aktor zmarł w wieku 70 lat.

Krzysztof Kiersznowski urodził się w Warszawie. Od matki, która pracowała w wydziale kultury Stołecznej Rady Narodowej, zaraził się aktorstwem. Dzięki dziadkowi, przedwojennemu oficerowi i Sybirakowi, który po II Wojnie Światowej znalazł pracę jako bileter w kinie „Świt” – chodził na wszystkie projekcje filmów. Często bywał też w Teatrze Współczesnym.

W latach 1957-64 uczył się w Szkole Podstawowej nr 48 im. Adama Próchnika. W 1968 roku po maturze próbnej wstąpił do wojska. Egzamin dojrzałości zdał już po odbyciu służby.

Jako młody chłopak zmagał się z jąkaniem. Z dolegliwością pomógł mu m.in. Andrzej Krasicki, ówczesny dyrektor Teatru Polskiego.

Udało mu się za pierwszym razem zdać na Wydział Aktorski PWSFTviT w Łodzi, który ukończył w 1977 roku.

Kariera artystyczna

Mając 26 lat wystąpił w „Człowieku z marmuru” Andrzeja Wajdy. W 1976 debiutował na scenie Teatru Ochoty. Dostrzeżony przez krytyków został dwa lata później na XIX Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych we Wrocławiu.

Występował w wielu warszawskich teatrach: Studio, Sceny Prezentacje, Komedia, Rampa, Rozmaitości, „Polonia”, Capitol, tm, IMKA i Kamienica.

Szerokiej publiczności dał się zapamiętać dzięki kultowym rolom w filmach „Vabank” i „Vabank II”, a także w komedii gangsterskiej „Kiler” i „Kiler-ów 2-óch”. Zagrał też w „Superprodukcji”, ” Ile waży koń trojański?”, „Cześć Tereska” czy „Ballada o Piotrowskim”.

Pojawiał się także na szklanym ekranie w wielu rolach serialowych.

Czytaj też: Nie żyje Zbigniew Bernolak. Znakomity basista miał 81 lat

Posłuchaj audycji: Południe z Animuszem: spektakle „Draka” i „Niedzielne popołudnie”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone