SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Zamknięcie największej instalacji przetwarzania śmieci wstrzymane

fot. Lekaro

Miała być zamknięta z końcem stycznia, na razie będzie działać. Sąd administracyjny wstrzymał zamknięcie największej instalacji przetwarzania odpadów w regionie należącej do firmy Lekaro, która znajduje się w Otwocku.

Zaprzestania jej działalności chciał inspektor ochrony środowiska. Od tej decyzji odwołała się śmieciowa spółka i do czasu rozpatrzenia jej wniosku, instalacja będzie mogła działać.

Wniosek, uchylenie

Lekaro złożyła wniosek o pozwolenie na użytkowanie już w 2015 roku. Od tamtej pory minister środowiska uchyla pozwolenia, a sąd je przywraca.

Resort gra na wysokie ryzyko a przegrają mieszkańcy metropolii – mówił wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski. – Efekt działań ministerstwa jest taki, że wszystkie cztery największe instalacje nie mają pozwoleń zintegrowanych i grozi im zamknięcie – alarmuje.

To trzecia odsłona tej sprawy. – Sąd przychylił się do naszych argumentów – tłumaczy dyrektor Lekaro Leszek Zagórski. – Ubolewamy, że Główny Inspektorat Ochrony Środowiska nie podzielił stanowiska Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i nie wstrzymał wykonalności swojej decyzji do czasu rozpatrzenia naszej skargi – dodaje.

Odwlekanie w czasie

Firma nie może jednak mówić o zwycięstwie, lecz o przesunięciu problemów w czasie.

Bez pozwoleń są też instalacje Remondis na warszawskich Zawadach, Hetman w Nadarzynie oraz Miejski Zakład Oczyszczania w Pruszkowie. Jedyna instalacja z pozwoleniem w regionie – na Bielanach – należy do firmy Byś.

Instalacja firmy Lekaro w Otwocku ma w przyszłym roku odebrać ponad połowę śmieci z Warszawy.

Czytaj też:

Nowe harmonogramy odbioru odpadów w Warszawie już na stronach operatorów

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone