SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Budynek siedziby Wisły Płock przeszedł do historii [ZOBACZ]

fot. Mateusz Ludwiczak/Wisła Płock S.A.

Blisko 50-letnia historia budynku klubowego Wisły Płock dobiegła końca. W związku z przebudową stadionu przy ul. Łukasiewicza obiekt został rozebrany. Jego miejsce zajmie wkrótce trybuna południowa.

Płocki obiekt stanowił zaplecze, kiedy reprezentacja przygotowywała się do mundiali w latach 70. Trenerzy Kazimierz Górski, Andrzej Strejlau czy Jacek Gmoch mieli okazję dokładnie zapoznać się ze stadionem – wspomina w rozmowie z Radiem dla Ciebie spiker meczowy Konrad Kozłowski.

Liczący blisko 50 lat budynek to kawałek historii Płocka, nie tylko sportowej. 7 czerwca 1997 roku na płycie boiska wylądował śmigłowiec z papieżem Janem Pawłem II na pokładzie. – Przed mszą gościł w budynkach klubowych. W szatniach zostało przygotowane specjalne pomieszczenie, gdzie mógł odpocząć. Od tego momentu te budynki byłe nazywane papieżówką – mówi Kozłowski.

Początkiem tygodnia rozpoczęło się wyburzanie obiektu w związku z przebudową stadionu przy ul. Łukasiewicza. Tym samym rozpoczynamy kolejny etap prac budowlanych – mówi nam Paweł Bruger z firmy MIRBUD. – W najbliższym czasie będą kontynuowane prace przede wszystkim przy budowie trybuny wschodniej i północnej – dodaje.

W miejscu, gdzie dotąd mieściła się siedziba Wisły, powstaje trybuna południowa.

Powstanie niemal od zera

Obecny stadion w Płocku został oddany do użytku w 1973 roku. Z towarzyszącą infrastrukturą zajmuje ok. 10 ha. Obiekt przeznaczony był dla 10 tys. widzów i nie posiada dachu nad trybunami.

Przetarg na rozbiórkę dotychczasowego stadionu i budowę nowego na 15 tys. miejsc z zadaszonymi trybunami i nowoczesną infrastrukturą, płocki urząd miasta ogłosił we wrześniu 2018 roku. Już w lutym 2017 roku, informował, że ma gotową koncepcję budowy obiektu, który oprócz zawodów sportowych, miałby być przystosowany do organizacji innych widowisk, jak np. duże koncerty muzyczne.

Nowy stadion, zaprojektowany i wybudowany zgodnie z systemem licencji PZPN, który będzie spełniał kryteria umożliwiające organizowanie wszystkich spotkań krajowych rozgrywek piłki nożnej i meczów z rozgrywek UEFA, powstanie dokładnie w tym samym miejscu co obecny obiekt im. Kazimierza Górskiego.

Stadion powinien być gotowy jesienią 2022 roku. Jego budowa pochłonie około 170 mln zł.

Czytaj też:

Nowy stadion Wisły Płock rośnie w oczach. Widać konstrukcję trybun

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone