SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Warszawa: w Kordegardzie oryginał Konstytucji 3 Maja

"Zaprzysiężenie Konstytucji 3 Maja 1791" rysunek Jana Piotra Norblina (Wikipedia)

W Warszawie w Kordegardzie można było we wtorek oglądać oryginał Konstytucji 3 Maja. Od czwartego maja będzie to już kopia cennego dokumentu. Przechowywany w Archiwum Głównym Akt Dawnych zabytek jest udostępniany publicznie niezwykle rzadko.

Ekspozycję otworzył wicepremier, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński. Mówił o „mądrości Polaków, którzy potrafili w sytuacji zagrożenia stanąć na wysokości zadania„. Zaznaczył, że w realizacji zapisów „Ustawy rządowej” – bo taki tytuł nadali dokumentowi jego osiemnastowieczni twórcy – przeszkodziły obce mocarstwa. Ale „dowód na mądrość naszej wspólnoty narodowej, wielki wysiłek reform” pozostał – mówił wicepremier.

Prace nad konstytucją trwały od jesieni roku 1790. Dokument spisywano pierwotnie po francusku, potem przełożono na polski. Jeden z trzech przetłumaczonych egzemplarzy, dokładnie 225 lat temu, w nocy z drugiego na trzeciego maja 1791 roku, był czytany vis a vis Kordegardy. Działo się to w pałacu Radziwiłłów, zwanym później Namiestnikowskim, a obecnie Prezydenckim.

Konstytucja 3 Maja – pierwsza ustawa zasadnicza w Europie i druga na świecie, po amerykańskiej, to jeden z najważniejszych zabytków naszego dziedzictwa narodowego i kulturowego. W 2015 roku otrzymała prestiżowy Znak Dziedzictwa Europejskiego (European Heritage Label), jako jeden z dwudziestu wówczas obiektów na naszym kontynencie.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone